Ditët kur nxirret rakia, banorët e Dukatit vazhdojnë traditën - Bota Sot
Ditët kur nxirret rakia, banorët e Dukatit vazhdojnë traditën

Vlora

Ditët kur nxirret rakia, banorët e Dukatit vazhdojnë traditën

Më: 20 tetor 2019 Në ora: 12:57
Në trevat e Vlorës këto janë ditët kur nxirret rakia.

Në trevat e Vlorës këto janë ditët kur nxirret rakia.

Hyrjet Merkolakoj është 60 vjeç dhe rakinë e zien që prej vegjëlisë. Sot e gjejmë me bashkëshorten duke përgatitur kazanin dhe zjarrin nw fshatin Dukat.

Dikur fermentimi i rrushit dhe distilimi me metoda artizanale bëhej për konsum familjar, por ekonomia e tregut i ktheu banorët e Dukatit në rakishitës. Edhe pse mundi paguhet pak sipas tyre.

Në fshatin Dukat nuk janë vetem burrat që merren me prodhimin e rakisë por dhe gratë të cilat ruajnë traditën.

Zonja është ndër të paktat gra në këtë fshat që merren me nxjerrjen e rakisë, traditë të cilën nuk duan ta humbasin duke ua trashëguar brezave me radhë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat