Ka ndërruar jetë në Zvicër nëna e këngetares së njohur nga Lugina e Preshevës

Zvicra

Ka ndërruar jetë në Zvicër nëna e këngetares së njohur nga Lugina e Preshevës

Nga: N.M Më: 2 qershor 2020 Në ora: 16:10
Sebahat Aziz

Ka ndërruar jetë javën që kaloi në moshën e re Sebahat Azizi (56) nga Gjilani-Bujanoca e cila jeton me familje në Bern të Zvicrës. E ndjera Sebehate Azizi pos që ishte një veprimtare e shquar dhe dashamire kultures dhe muzikes shqiptare ajo ishte edhe bashkeshorte dhe nena e devotshme qe per priotitet kishte edukimin dhe shkollimin e femijeve e cila la pas një këngëtare mer të madhe (Albana) një oficere të lartë (Kaltrinen) në armaten zvicerane dhe një student (Erblinin)

Sebehate Azizi është nëna e këngetarja e njohur shqiptaro-zvicerane nga Bujanoci Albana Azizi

"E dashur sot u bën 10 ditë pa ty...Po na mungon shume, por ti do jesh gjithmon ne zemrat tona. Vendi yt aty ku ishe prap do jet aty. Te deshtem aq shume sa qe e kemi veshtire te gjejm fjalë qe ta pershkruajmë per ta hequr dhimbjen per humbjen tende te papritur. Te duam pergjithmon Babi Albana Kaltrina dhe Erblini." ka shkruar Albana ne perkujtimin e saj per nenen, derguar gazetes "Bota sot"
Kurse i bashkeshorti i saj nga Bujanoca Bajrush Azi ka falenneruar te gjithe mailjaret, miqte shoket dhe shoqet shqiptare (dhe zviceran) për vizita dhe ngushllime ne keto dite me te veshitra te jetes se tyre, me rastin e humbjes se njeriut me te dashur ne jete.

Albana Azizi, me lot ne sy per fund ka thene se, kam fat qe jam kengetare dhe diteve te ardhshme besoj se do t'i kushtoj edhe pse do e kem shume veshtire, nje kenge nenes sime , te dashur e cila na edukoi, na rriti bashke me babain tim na shkolluan si eshte me se miri dhe me bene kengetare me emër!.. Ngushllime edhe nga redaksia e "Bota sot".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat