Uragani Elsa drejt Haitit

Afrika

Uragani Elsa drejt Haitit

Më: 3 korrik 2021 Në ora: 18:51
Foto ilustrim

Uragani Elsa përshkoi Karaibet të shtunën herët, duke sjellë erëra të fuqishme dhe duke kërcënuar të grumbullojë mjerim të mëtejshëm në Haitin e shkatërruar nga dhuna, raporton France24.

Në orën 8:00 të mëngjesit, ishte në jug të Hispaniola - e cila përbëhet nga Haiti dhe Republika Dominikane - dhe lëvizte në veriperëndim me 31 km në orë, tha Qendra Kombëtare e Uraganeve të SH.B.A. (NHC).

"Në rrugën e parashikimit, Elsa do të lëvizë pranë bregdetit jugor të Hispaniolas sot dhe sonte dhe do të lëvizë afër Xhamajkës dhe pjesëve të Kubës lindore të dielën," tha NHC.

"Nga e hëna, Elsa pritet të lëvizë nëpër Kubën qendrore dhe perëndimore dhe të drejtohet drejt ngushticave të Florida."

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat