Libani ngre çmimet e karburantit me 66%

Afrika

Libani ngre çmimet e karburantit me 66%

Më: 23 gusht 2021 Në ora: 00:56
Foto ilustrim

Qeveria libaneze tha të dielën se po ngrinte çmimet e benzinës me 66% në një reduktim të pjesshëm të subvencioneve të karburantit, ndërsa kërkon të lehtësojë mungesat gjymtuese që e kanë çuar vendin në ngërç, raporton Reuters.

Rritja e çmimeve të benzinës do të hynte në fuqi menjëherë, tha qeveria në një deklaratë. Ai vjen pas vendimit të shtetit të shtunën për të ndryshuar kursin e këmbimit të përdorur për të çmuar produktet e naftës në një përpjekje për të lehtësuar mungesat.

Kriza e karburantit u përkeqësua këtë muaj kur banka qendrore tha se nuk mund të financonte më importet e karburantit me kurset e këmbimit të subvencionuara rëndë dhe do të kalonte në normat e tregut.

Qeveria, e shqetësuar për ndikimin e rritjes së çmimeve, në një kompromis të rënë dakord me bankën qendrore të Shtunën për të rritur çmimet, por me më pak se norma e tregut, për të lejuar që importet e subvencionuara të rifillojnë tani për tani.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat