Në Sudan protestuesit kërkojnë grusht shteti ushtarak ndërsa kriza thellohet

Afrika

Në Sudan protestuesit kërkojnë grusht shteti ushtarak ndërsa kriza thellohet

Më: 16 tetor 2021 Në ora: 23:20
Foto

Kundërshtarët e kalimit të Sudanit në demokraci dolën në rrugët e Khartoum të shtunën për t'i bërë thirrje ushtrisë të marrë kontrollin e vendit, raporton BBC.

Disa mijëra demonstrues u mblodhën jashtë pallatit presidencial ndërsa kriza politike e vendit thellohet.

Grupet ushtarake dhe civile kanë ndarë pushtetin që nga rrëzimi i Presidentit Omar al-Bashir në vitin 2019.

Megjithatë, tensionet janë rritur që kur një përpjekje për grusht shteti që i atribuohej pasuesve të zotit Bashir që u prish në shtator.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat