Mijëra protestojnë në Sudan kundër pushtimit ushtarak

Afrika

Mijëra protestojnë në Sudan kundër pushtimit ushtarak

Më: 25 nëntor 2021 Në ora: 14:44
Mijëra protestojnë në Sudan kundër pushtimit ushtarak

Mijëra protestues sudanezë u mblodhën të enjten kundër rrëmbimit të fuqisë ushtarake të muajit të kaluar, duke hedhur poshtë një marrëveshje të arritur midis gjeneralit të lartë që pa kryeministrin të rikthehej në detyrë, thanë dëshmitarët.

Në Khartoum, demonstruesit brohoritën "populli dëshiron rrëzimin e regjimit". Në qytetin binjak të kryeqytetit Omdurman, të tjerë bërtisnin "pushtet për popullin, një qeveri civile është zgjedhja e popullit".

Gjenerali Abdel Fattah al-Burhan mori pushtetin dhe arrestoi kryeministrin Abdalla Hamdok më 25 tetor, por pas dënimit ndërkombëtar dhe protestave masive ai riktheu kryeministrin të dielën.

Por organizatorët e protestës në shtetin verilindor të Afrikës e kanë akuzuar Hamdokun për "tradhti" dhe janë zotuar të mbajnë presion mbi autoritetin ushtarako-civil.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat