​Kush ishte njeriu i parë më ngjyrë që u emërua në kabinetin e presidentit të SHBA

Amerika

​Kush ishte njeriu i parë më ngjyrë që u emërua në kabinetin e presidentit të SHBA

Më: 13 janar 2022 Në ora: 08:20
Robert C. Weaver-it

Më 13 janar 1966, presidenti i SHBA-së Lyndon Johnson emëroi afro-amerikanin e parë në kabinet.

Me rastin e emërimit të Robert C. Weaver-it në kabinet, presidenti Johnson e përshkroi ekonomistin e Universitetit të Harvardit si njeriun më të përshtatshëm për të drejtuar Departamentin e Strehimit dhe Zhvillimit Urban.

Senati i Shteteve të Bashkuara, miratoi njëzëri emërimin në këtë post të Robert Weaver-it, i cili ishte nipi i një ish-skllavi dhe i biri i një punonjësi poste.

Profesor Weaver mori doktoratën në ekonomi nga Universiteti i Harvard, ku ligjëroi deri në vitin 1934, kur hyri në shërbimin qeveritar gjatë administratës së presidentit Franklin Roosevelt.

Përpara emërimit të tij si zyrtar i kabinetit, Weaver kishte shërbyer në administratën e presidentit John F. Kennedy. Përveç kësaj, ai kishte shërbyer në qeverinë e shtetit të Nju Jorkut dhe në poste të nivelit të lartë në qytetin e Nju Jorkut.

Gjatë administratës së Franklin D. Roosevelt, ai ishte një nga 45 afrikano-amerikanët e shquar të emëruar në poste dhe ndihmoi në formimin e kabinetit të afro-amerikanëve, një grup joformal i këshilltarëve afrikano-amerikanë për politikat publike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat