Stuhia në Florida, planifikohen përpjekjet për shpëtim nga toka, ajri e deti

Amerika

Stuhia në Florida, planifikohen përpjekjet për shpëtim nga toka, ajri e deti

Më: 29 shtator 2022 Në ora: 00:43
Foto ilustrim

Florida është e përgatitur për përpjekjet e shpëtimit nga toka, ajri e deti për të gjithë banorët të cilët janë të rrezikuar nga përmbytjet që e kanë përfshirë shtetin si pasojë e erërave të forta.

Kështu ka thënë Kevin Guthrie, drejtor i Departamentit të Menaxhimit të Emergjencave në Florida, gjatë një konference, i cili tha se stuhia do të vazhdojë sot dhe një pjesë të madhe të ditës nesër, shkruan CNN.

Guthrie kërkoi që individët të mos marin varka personale dhe të “vetë-vendoseshin” për të bërë shpëtime.

Kujtojmë se deri më tani, si pasojë e përmbytjeve mbi 1.3 milion banorë në Florida kanë mbetur pa energji elektrike, kurse qindra mijëra të tjerë janë detyruar që të evakuohen nga shtëpitë e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat