7 të vrarë në një sulm të armatosur në verilindje të Brazilit

Amerika

7 të vrarë në një sulm të armatosur në verilindje të Brazilit

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 06:11
Policia

Të paktën shtatë persona u vranë dhe dy u plagosën herët në mëngjes kur sulmuesit e armatosur qëlluan në një festë në qendër të qytetit në shtetin verilindor të Ceara të Brazilit, konfirmoi Policia Ushtarake.

Pamjet e kapura nga kamerat e sigurisë me pamje nga sheshin në qytetin e Vicosa do Ceara tregojnë se disa automjete mbërrijnë në vendngjarje, të dyshuar të armatosur dalin dhe detyrojnë disa njerëz të vendosin duart në kokë.

Dëshmitarët thanë se dëgjuan të paktën 50 të shtëna, duke lënë shtatë persona të vdekur në vendngjarje, duke përfshirë burra dhe gra. Dy të plagosurit janë dërguar në spitalin komunal.

Autoritetet nuk kanë identifikuar asnjë motiv për sulmin, por vunë në dukje se të paktën një nga viktimat mbante një monitor në kyçin e këmbës, lloji i veshur zakonisht nga ata në lirim me kusht ose në pritje të gjyqit.

Sulmi, i cili ka shenjat e luftës së bandave ose rivalitetit të krimit të organizuar, është incidenti i dytë i dhunshëm në Vicosa do Ceara në vitet e fundit, pasi katër persona u qëlluan për vdekje brenda një shtëpie në dhjetor 2021.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat