SHBA : 60 Vjetori i mëngjesi kombëtar lutjes - Preyer Brakfest, në Uashington, D.C - Bota Sot
SHBA : 60 Vjetori i mëngjesi kombëtar lutjes - Preyer Brakfest, në Uashington, D.C

Amerika

SHBA : 60 Vjetori i mëngjesi kombëtar lutjes - Preyer Brakfest, në Uashington, D.C

Nga: Beqir Sina Më: 7 shkurt 2019 Në ora: 20:08
Doland Trump

Politikanët shqiptar nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Mali i Zi - të përzgjedhur në cdo pjesëmarrje në dekadat e fundit në Mëngjesi Kombëtar Lutjes - Preyer Brakfest, i cili është një tubim vjetor që mbahet në Uashington, D.C

WASHINGTON : ( Bota sot 7 Janar 2019) Mëngjesi Kombëtar Lutjes - Preyer Brakfest, është një tubim vjetor që mbahet në Uashington, D.C dhe që bën së bashku 3.500 njerëz nga e gjithë bota. Gjatë kësaj ngjarjeje, Presidenti i Shteteve të Bashkuara, përfaqësues nga më shumë se 120 vende, udhëheqës nga të gjitha fushat e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe individë nga sferat e ndryshme të jetës bashkohen, duke lënë menjëanë të paktën për atë ditë cdo ndarësi politike, raciale gjinore apo fetare .

Mbi 3,500 njerëz që marrin pjesë në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve përfshirë Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Anëtarët e Kongresit dhe të tjerët të renditur më lart, janë ata që marrin ftesa duke u përzgjidhur nga një komitet i pavarur, që megjithse nuk varet nga kongresi dhe Shtëpia e Bardhë, por bien në një dakordësi për të përzgjedhur të ftuarit.

Në Mëngjesin e Lutjes Kombëtare 2019, Presidenti Trump, tha se 'Unë kurrë nuk do të të lë të bjerë poshtë - besimi fetar dhe se do të bëhet një mbrojtës i vërtet e lirive të fjalës dhe fesë në të gjithë botën”'

Presidenti Donald Trump i cili mori pjesë në Mëngjesin Kombëtar të Lutjes 2019 në Uashington, D.C, të enjten, premtoi të mbrojë lirinë fetare në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën këtë mëngjes i njohur tashmë si Mëngjesi Kombëtar iLutjes në Uashington, D.C.

Veprimtaria, e mbajtur çdo vit, pra për më shumë se 60 vjet, bëri së bashku edhe këtë vit personalitete të larta nga SHBA dhe shumë vende të botës, përfshirë edhe Shqipërinë, Kosovën, dhe viset shqiptare, aktivis dhe grupe lobiste si dhe adhuruesit e feve të shumta botërore, duke përfshirë hebrenjtë, të krishterët katolikë dhe ungjillorë dhe muslimanët.

Në fjalimin e tij, tradicional Presidenti Trump iu drejtua të [pranishmëve rreth një fjalimi që ia deikojë abortit, trafikimit të qenieve njerëzore, holokaustit dhe persekutimit fetar.

Ai tha se : "Unë kurrë nuk do t'ju lë të bjeni poshtë," dhe shtojë : "Si president, gjithmonë do të ushqej, nderoj dhe mbrojë kudo besimtarët që ngrenë lart komunitetet e tyre dhe të mbështesin kombin tonë për të siguruar që njerëzit me cdo besim gjithmonë të kontribuojnë në shoqërinë tonë".

Emërimi i Trumpit të Gjyqtarit Brett Kavanaugh dhe Neil Gorsuch në Gjykatën e Lartë ka mbledhur shumë të krishterë konservatorë rreth mundësisë së përmbysjes së Roe v. ëade, vendimit të gjykatës së lartë të vitit 1973 që garanton të drejtat e abortit në SHBA.

Ndërkohë që realacionet me Demokratët e Kongresit e konsiderojnë emrimin e Presidentit Tramp si një “ kthimin e përpjekjeve të Trump për të vrarë ACA”.

Edhe në fjalimin e tij të martën, Statet Union, Presidenti Trump i kërkoi Kongresit të kalojë një ligj që ndalon abortet në cdo afat.

Image

"Ne duhet të ndërtojmë një kulturë që kujdeset për dinjitetin dhe shenjtërinë e jetës së pafajshme njerëzore", tha Trump, sot të enjten në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve . "Të gjithë fëmijët e lindur dhe të palindur le të bëhen në shëmbëlltyrën e shenjtë të Perëndisë. Çdo jetë është e shenjtë dhe çdo shpirt është një dhuratë e mëparshme nga qielli".

Trump foli po ashtu në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve, edhe për përpjekjet e tij për të siguruar kufirin jugor, i cili e ka vënë Kongresin në një ngërç, dhe ka çuar në mbylljen më të gjatë të qeverisë në historinë e SHBA. Qeveria mund të mbyllet përsëri më 15 shkurt nëse nuk arrihet asnjë marrëveshje për të ndërtuar një mur, të premtuar gjatë nga Trump, përgjatë kufirit amerikan-Meksikë.

Në fjalimin e tij, Trump e ka përshtatur sigurinë e kufirit si një çështje e kufizimit të trafikut njerëzor.

"Ne po luftojmë çdo ditë për të ndaluar tragjedinë e trafikimit njerëzor përgjatë kufirit tonë jugor," tha Trump.

Pastor Andreë Brunson ishte i pranishëm në mëngjes, më pak se gjashtë muaj pasi administrata Trump negocioi lirimin e tij nga Turqia. Brunson u mbajt i burgosur për dy vjet me akuza për spiunimin dhe ndihmën për një grusht shteti të përpjekur.

Në lidhje me këtë Presidenti Trump, tah se parashikon humbjen "100 për qind" të Shtetit Islam deri javën e ardhshme : "Ai ishte atje për një kohë të gjatë para se të shkoj atje. Unë i thashë," Më mirë ta leni jashtë, dhe ja e lanë ", tha Trump.

Trump është presidenti i 12-të që flet në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve, një traditë që filloi me Presidentin Dëight D. Eisenhoëer.

Mëngjesi u kryesua nga senatori James Lankford, R-Okla., Dhe Sen. Chris Coons, D-Del.

Për dy vitet e fundit, Trump ka përdorur fjalimin për të përsëritur premtimet që ka bërë që flasin për një shqetësim thelbësor midis shumë të krishterëve konservatorë: se ndikimi i tyre po pakësohet dhe se mjetet e tyre të jetesës mund të sulmohen.

"Unë e di që ju nuk mund të më mbështesni", tha Reagani shkëlqyeshëm për një dhomë plot me ungjillore në vitin 1980. "Por. . . Unë dua që ju të dini se unë ju miratojë. "

Kurdoherë që ai merr në skenë para të krishterëve konservatorë, Trump përdor këto mundësi për t'i kujtuar ato premtimet e tij, si emërimi i gjykatësve të Gjykatës së Lartë, të cilët mund të ndihmonin përmbysjen e Roe v. ëade dhe duke e bërë «Gëzuar Krishtlindjen» një përshëndetje më të zakonshme gjatë festave.

"Ne do të mbrojmë krishterimin," tha Trump gjatë një fjalimi të vitit 2016 në Universitetin Liberty.

Të enjten në mëngjes, gjatë një fjalimi në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve, Trump ishte i qartë.

"Unë kurrë nuk do t'ju lë poshtë. Mund ta them këtë. Asnjëherë, "u tha ai udhëheqësve nga e gjithë bota, përfshirë klerikët, diplomatët dhe lobistët. Ngjarja vjetore në Uashington Hilton veçanërisht tërheq evangjelistë konservatorë që përpiqen të fshijnë supet me elitën e Uashingtonit.Çdo president që nga Dëight D. Eisenhoëer ka marrë pjesë në ngjarjen që tërheq disa mijëra njerëz, dhe ngjarja e këtij viti u bashkëkryesua nga Senatorja James Lankford, (R-Okla.) dhe Sen. Christopher A. Coons (D-Del.).

Sot që në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), u mbajt tubimi tradicional Mëngjesi i Lutjeve ishin të ftuar nderi Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, Presidenit Kosovës Hashim Thaqi, deputet dhe ministra, Behxhet Pacolli, Fatmir Mediu, Pandeli Majko, Arben Gashi, Dr. Arben Taravari, e tjer.

Çdo vit, në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve, Presidenti i Shteteve të Bashkuara dhe anëtarë të Kongresit iu bashkohen zyrtarëve të tjerë të qeverisë, udhëheqësve nga anë e mbanë Shtetet e Bashkuara, komunitetit diplomatik, dhe miqve nga më shumë se 130 vende të botës për t’i ndarë përvojat në frymën e miqësisë nëpërmjet lutjes dhe falënderimit, thuhet në ftesën e komitetit të në Mëngjesin Kombëtar të Lutjeve, një organizat kjo jo qeveritare dhe jo përfituese .

Duke e konsideruar këtë tubim një çast tonë ata kur ne i vëmë mënjanë dallimet tona dhe kërkojmë të ndërtojmë marrëdhënie personale dhe të thellojmë lidhjet ndërkombëtare përmes dashurisë tonë për Zotin dhe të kujdesemi për njëri-tjetrin.

Në ceremoninë e sotme, morën pjesë udhëheqës dhe politikanë nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia. Në fillim të ceremonisë, me të tjerëve u vlerësua prania e udhëheqësve të Kosovës.

Mëngjesi kombëtar i Lutjeve, i organizuar nga Fondacioni për Miqësinë, mbledh çdo vit mijëra vetë nga e gjithë bota dhe tërheq veçanërisht evangjelistët.

Çdo president amerikan që nga koha e Dwight Eisenhoëer ka folur në Mëngjesin e Lutjeve që kur filloi në vitin 1953.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...