Arelena Shala, zgjidhet rreshter majore, e parë femër nga Kosova, në Akademinë Ushtarake “West Point” në SHBA - Bota Sot
Arelena Shala, zgjidhet rreshter majore, e parë femër nga Kosova, në Akademinë Ushtarake “West Point” në SHBA

Amerika

Arelena Shala, zgjidhet rreshter majore, e parë femër nga Kosova, në Akademinë Ushtarake “West Point” në SHBA

Beqir Sina - New York Nga Beqir Sina - New York Më 15 gusht 2019 Në ora: 00:48
Arelena Shala

WEST POINT, N.Y. - Akademia Ushtarake e SHBA, njoftoi sot pozicionet e drejtimit për kadet e rinjë - duke emëruar zinxhirin e komandës për Korpusin e Kadetëve me 4,400 anëtarë, të cilët do të marrin përsipër detyrat e tyre në 12 gusht.

Në statusin e saj në rrjetin social Facebook, Ambasadorija e Republikës së Kosovës në Washington, Vlora Çitaku, duke mos fshehur gëzimine saj për diplomimine një kadeteje shqiptare në Akademia ushtarake West Point, i cili është institucioni më elitar në SHBA, shkruan se : "Kosova, është e nderuar që ka dy kadet që po shkollohen aty. Janë pranuar me merita vetanake. E sot, mu mbushën sytë me lot nga gëzimi kur pashë lajmin që vajza jonë Arelena Shala është përzgjedhur rreshter majore e komandës së Regjimentit në Akademinë West Point! Mes 4400 kadetëve elitar, Arelena jonë shëndritë si yll! #ZemraMal! , shkruan Çitaku dhe shtonë : "Kadetët, që dalin nga kjo akademi udhëheqin jo vetëm me ushtrinë, por edhe me shtetin. Procedura e rekrutimit është tepër rigoroze. Vetëm më të mirët kanë privilegjin të shkollohen aty. Ajka e ajkës. https://westpoint.edu/…/usma-announces-class-2020-cadet-lea…"

Ndërkohë, në një kumtesë publike të Akademisë West Point në SHBA,Komandanti i Kadetëve, Kolonel Curtis Buzzard ka thënë :  "Cilësitë, karakteri dhe udhëheqja që shfaqin këta kadetë paraqesin gjithçka që ne përpiqemi të futim në të gjithë kadetët tanë. Këta oficer të lart pas diplomimit, janë kadetër që mishërojnë vlerat e Detyrës, Nderit, Vendit, ku secili-a ka demonstruar aftësinë për të shërbyer si udhëheqës për Korpusin e Kadetëve, Ushtrinë dhe Kombin tonë".

Postet e diplomimit janë si më poshtë:

Komandanti i Parë i Kapitenit / Brigadës Daine Van De Wall, West Friendship, Maryland

Komandant i Brigadës Sgt. Majori Kevin Shinnick, Milford, Massachusetts

Komandanti i Parë i Regjimentit Eden-Elizabeth Phillips, Blacksburg, Virginia

Komandant Regjimental Sgt. Majori Benjamin Jones, Seattle, Washington

Komandanti i Dytë i Regjimentit James Albright Bakri, Canyon, Texas

Komandant Regjimental Sgt. Major Arelena Shala, Prizren, Kosovë

Komandanti i 3-të i Regjimentit Montgomery Potter, Graham, Washington

Komandant Regjimental Sgt. Majori Conner Long, Mechanicsburg, Pennsylvania

Komandanti i 4-të i Regjimentit Dion Perinon, Yuma, Arizona

Komandant Regjimental Sgt. Majlind Madeline Burns, Ridgefield, Connecticut

Zëvendës Komandanti i Brigadës Michael Worth, Rochester, New York

Zyrtari Ekzekutiv i Brigadës Austin Morock, Garner, Karolina Veriore

Brigada S-1 (Personeli) Ruben Arderi, Napoli, Florida

Brigada S-2 (Security / PAO) Robert Norwood, Siloam Springs, Arkansas

Brigada S-3 (Operacionet) Amira Mohamed, Staten Island, New York

Brigada S-4 (Logjistikë) Joshua Phillips, Chicago, Illinois

Brigada S-6 (Komunikimet) Ro Charlson, Dededo, Guam

Zyrtari i Brigadës Sandhurst John Sheridan, Atglen, Pensilvani

Zyrtari i Brigadës Atletike Calli McMullen, Haddock, Xhorxhia

Zyrtari i Sistemit për Zhvillimin e Udhëheqësve të Brigadës Joshua Dasilva, Toms River, New Jersey

Zyrtar Akademik i Brigadës Lynne Mooradian, Hanover, Pennsylvania

Zyrtari i Brigadës MWR Michael Shin, Ann Arbor, Michigan

Zyrtar për Zhvillimin Fizik të Brigadës Jessica Jin, Solon, Ohio

Rreth West Point

Akademia Ushtarake e Shteteve të Bashkuara në West Point është një kolegj katër vjeçar, bashkë-edukues, federativ, liberal i arteve, i vendosur 50 milje në veri të New York City. Ajo u themelua në 1802 si kolegji i parë i forcave ushtarake xhiniere në Amerikë dhe vazhdon edhe sot si institucioni kryesor i zhvillimit komandues ushtarak në botë, i radhitur vazhdimisht në mesin e kolegjeve më të larta në vend. Misioni i saj mbetet i vazhdueshëm - të edukojë, stërvisë dhe frymëzojë Korpusin e Kadetëve në mënyrë që çdo i diplomuar të jetë një drejtues i porositur i karakterit i përkushtuar ndaj vlerave të Detyrës, Nderit, Vendit dhe i përgatitur për një karrierë të përsosmërisë profesionale dhe shërbimit ndaj kombit si një oficer në ushtrinë amerikane. Për më shumë informacion, shkoni në www.westpoint.e

 
Image
Image
Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...