Dhjetra shqiptarë në Staten Island u mblodhën për të treguar mbështetjen e tyre për policinë

Amerika

Dhjetra shqiptarë në Staten Island u mblodhën për të treguar mbështetjen e tyre për policinë

Nga: Beqir Sina Më: 9 korrik 2020 Në ora: 16:49
Pamje nga vendi i ngjarjes

Protestave BLM, për që për fatkeq, që menjëher u shëndrruan në një “sulm” ndaj policisë amerikane, qeverisë amerikane dhe Presidentit Trump, me vandalizma, dhe deri në plaçkitjen e pronave private. u mbështeten nga disa grupe të rinjëve e të rejave shqiptar, dhe, disa nga prindërit e tyre në rrjetet sociale, me formim dhe edukim majtist në rrjetet sociale, nga Staten Island – NYC

STATEN ISLAND, N.Y. – Dhjetra shqiptar me banim në ishullin Staten Island – NYC, iu bashkaun një turmë të madhe qytetarësh njujorkez, nga ky ishull, të cilët ishin mbledhur në një marsh nduke mbledhur, para Stacionit të Policisë 122th Precinct - New Dorp Staten Island, të Mërkurën në mbrëmje, për të treguar mbështetjen e tyre për departamentin e policies së New York-ut - NYPD.

Marrshi u quajt "Tubimi Boost Blue Morale" dhe ishte i organizuar nga artisti i njohur I këtij Scott LoBaido.

Ndëkaq, kësaj proteste iu bashkëngjitën edhe dhjetra shqiptarë me banim në Staten Island, të drejtuar në këtë marsh nga aktivistët e Organizatës Rrënjët Shqiptare, Presidenti i saj, zoti Marko Kepi – ish kandidat për partinë republikane në Staten Island, për Asambleist në shtetin e New York-ut, dhe kolegët e tij.

Grupi i shqiptarëve, mbrëm ishte më i madhi ndër komunitetet. Ata me një megafonë brohorisnin dhe dhe hidhnin parrulla “ Komuniteti Shqiptar mbështet NYPD”, “ Policia është Zemëra Jonë” – “ Shqiptarët, mbështesin Policinë”- “ Ju Faleminderit Herojëve”- “ Ju jeni Heronjët Tanë” e tjera.

Ndërsa kalonin makinat e tyre, protestuesit përshëndetnin me borijet e tyre në një përpjekje për të rritur moralin e oficerëve, pas më shumë se një muaj protestash kundër të ashtuquajturës brutalitetit të policies, duke marr shkas vedekjen e 46 vjeçarit George Floyd në Mineapolis.

Protestat e BLM dhe Antifa, organizuar dhe udhëhequr nga grupet e ektremit të majtë në SHBA, kanë vazhduar në të gjithë vendin që nga vdekja e George Floyd më 25 maj - pasi një oficer policie në Minneapolis, vendosi gjurin e tij, në qafë të George Floyd, për gati tetë minuta.

Atyre protestave për që për fatkeq, që menjëher u shëndrruan në një “sulm” ndaj policisë amerikane, qeverisë amerikane dhe Presidentit Trump, me vandalizma, dhe deri në plaçkitjen e pronave private. u mbështeten nga disa grupe të rinjëve e të rejave shqiptar, dhe, disa nga prindërit e tyre në rrjetet sociale, me formim dhe edukim majtist në rrjetet sociale, nga Staten Island – NYC.

Ndërkohë, ai që thirri këtë protestë, nëpërmjet cicërimave në rrjetin social Tweeter dhe Facebook, LoBaido, tha se tubimi nuk ishte menduar të drejtohej në lëvizjen "Çështja e të Zezëve, është e Rëndësishme - Black Lives Matter ", dhe, se ai beson në premisën e saj qendrore që jeta e njerëzve të Zi duhet të kuptohet se ka rëndësi në Amerikë. LoBaido shtoi se tubimi kishte për qëllim vetëm të tregonte mbështetje për policinë, amerikane kudo në SHBA.

"Kam rreth shtatë policë në familjen time. Kam rreth 10 policë në pension në familjen time. Ata janë të gjithë njerëz të mirë, "tha ai. "Kjo ka të bëjë vetëm me tregimin e dashurisë dhe mbështetjes dhe respektit që na u duhen."

Protestat më të fundit kanë ngjallur edhe hapat më të dukshëm drejt reformës policore në sallat e qeverisë.

Në New York City, buxheti i NYPD ishte zvogëluar për Vitin Fiskal 2021, dhe ligje të shumta kanë kaluar në nivelin e qytetit, shtetit dhe federatës që synojnë reformimin e departamenteve.

Të gjithë referuan atë që ata e perceptojnë si një qytet në kaos pas një sulmi prej 46% në të shtënat këtë vit në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Ata i vunë gishtin demokratëve të zgjedhur të cilët kanë udhëhequr përpjekjet për të reformuar departamentet e policisë së vendit. LoBaido solli portretin e tij në një pikturë të kryetarit të bashkisë Bill de Blasio që ai e përshkruan atë mbi një gomar duke qëndruar mbi një “grope” në tokë.

Asnjë nga politikanët demokratë, nuk ofroi zgjidhje për shqetësimet e ngritura në lidhje me sulmet ndaj policisë, deri tani, por LoBaido, një përkrahës i flaktë i Presidentit Donald Trump, tha që ai ishte në favor të hapave të presidentit Trump, drejt reformës policore.

Mbi 300 shqiptar amerikan shërbejnë në NYPD.

Ps: Ndalohet kopjimi ose çdo riprodhim pa të drejtën e autorit

Image
Pamje nga vendi i ngjarjes
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat