Shpëtimi?

Analiza

Shpëtimi?

Nga: Sherif Ramabaja Më: 18 janar 2021 Në ora: 20:26
Shtepia e Bardhë

Ishte gjithmonë një panair i demokracisë kur Presidenti i Shteteve të Bashkuara betohej. Dhe këtë herë?

Demokracia jeton nga ndryshimi, por di vetëm të vlerësohet përmes ritualeve. Dhe nuk ka demokraci e cila inskenohet si diçka spektakolare si në SHBA . Ceremonia e inaugurimit presidencial, "Përurimi Presidencial", i cili ka qenë gjithmonë në 20 Janar që nga viti 1937, ka qenë gjithmonë pjesë e traditave të tyre të shenjta. Betimi i zyrës dhe adresa inauguruese janë ato që zyrtarisht brohoriten, por në fakt festohet diçka tjetër: vetë demokracia. Sidomos kur kryetari i ri nuk është i vjetri, dmth zyra dorëzohet nga një qeveri në tjetrën.

Njëri duhet të shkojë në mënyrë që të vijë tjetri - të gjitha detajet e rutinës ditore ndjekin këtë mendim. Ndërsa ceremonia e betimit zhvillohet në njërin skaj të Avenues së Pensilvanisë, në skajin tjetër kamionët lëvizës ngasin lart e poshtë rrugës së Shtëpisë së Bardhë; një familje e parë shpërngulet, një tjetër zhvendoset. Përfaqësues të konfesioneve të ndryshme flasin lutje. Dhe në momentin që presidenti i ri vuri një dorë në Bibël për të bërë një betim zyre, ai mund të ishte i sigurt për ta bërë këtë nën vështrimin e paraardhësit të tij, i cili mori pjesë në ceremoni nga mirësjellja, pa marrë parasysh nëse ishte një kundërshtar i hidhëruar. Por jo kështu këtë vit: Sikurse Presidenti i parë që nga Andrew Johnson në 1869, njoftoi Donald Trump për të mos ardhur në inaugurimin e pasardhësit të tij .

Një fyerje e fundit, e fuqishme. Pak gjëra janë po aq të shenjta për politikën amerikane sa procesi i "tranzicionit paqësor të pushtetit". Transferimi paqësor i autoritetit është "një nga vulat e miratimit të demokracisë sonë", tha Barack Obama një ditë pasi Donald Trump u zgjodh si pasuesi i tij. 20 janari shënon përfundimin e festuar me devotshmëri të këtij procesi dhe thekson një element thelbësor të gjithçkaje demokratike: kalimin e pushtetit.

Fakti që kjo ditë është festuar me më shumë shkëlqim gjatë historisë, e cila duket se rrotullohet kryesisht rreth një personi, nuk duhet të fshehë faktin se ajo është një simbol i sovranitetit të njerëzve dhe qëndron për krenarinë në një arritje të rëndësishme . Pretendimi jo-partizan për të dhënë dorëheqjen paqësisht sipas vullnetit të elektoratit dhe për të treguar respekt për pasardhësin, demarkoi Shtetet e Bashkuara nga monarkia dhe absolutizmi që Evropa kishte lënë një herë pas. Në seriozitetin e tij solemn, përurimi ka diçka si një masë kurorëzimi - vetëm miliona koka të kurorëzuara dalin nga ajo çdo herë. "Amerika", shkruajti publicisti britanik Clive Crook në 2008, plot zili, "

Donald Trump u përpoq të thyejë këtë besim. Dhe me të premtimin e tij, të cilin ai e bëri në inaugurimin e tij - se ai do t'u kthente njerëzve atë që  gjoja atyre elitat politike ua kishin marrur në Uashington: rëndësia dhe bashkë-përcaktimi. "Kjo është dita juaj. Kjo është festa juaj. Dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë vendi juaj", tha Trump më 20 janar 2017. Ai ka përdorur vitet që atëherë për të praktikuar të kundërtën, dhe me shumë kënaqësi shkatërroi një praktikë demokratike pas tjetrës. Nuk është vetëm logjike që ai i shpëtoi goditjes më të madhe për fundin: prishjen e "tranzicionit paqësor" në agoni politike- të pushtetit. Jo vetëm për shkak të refuzimit për të pranuar humbjen dhe për t'u paraqitur në inaugurim, por mbi të gjitha për shkak të aktit të terrorit që mbështetësit e Trump - të nxitur prej tij - kryen në Kapitol, një tjetër vend i shenjtë i demokracisë amerikane.

Dhe ata duan këtë ta përsërin sërish. Festimi i inaugurimit është një institucion i republikës. Dhe si të gjitha institucionet e saj, edhe armiqtë e demokracisë përpiqen ta tundin atë. Ka tashmë thirrje për të marshuar përsëri në Uashington në 20 Janar. FBI paralajmëron për dhunë të armatosur në të gjitha shtetet. Një video po qarkullon në të cilën fragmente të fjalimit të Trump janë prerë në një predikim shqetësues të ringjalljes: Flitet për një "zgjim të madh" dhe se ka ardhur momenti për veprim. Gjatë këtij përurimi, ushtria përdoret më pak për paradë sesa për mbrojtje.

Vetë akti, përmes të cilit do të vihet në detyrë Presidenti i 46-të, i nënshtrohet detyrimisht përshtypjes së terrorit. Ajo që ishte një lloj panairi demokratik kurorëzimi në dekadat e kaluara, tani po bëhet një ekzorcizëm për Amerikën liberale - me Joe Biden si ekzorcist dhe shpëtimtar në të njëjtën kohë .

Imazhe të ekzagjeruara? Mezi Tani nuk është e vështirë të imagjinosh SHBA-në si një vend që shpreson në asgjë më pak se shpëtimin. Shpëtimi sipas një kuptimi të kësaj bote, por nga një murtajë e përmasave biblike që mbizotëron në jetën e përditshme dhe vret mijëra njerëz, shpëtim nga një tiran arbitrar që ka kapur vendin dhe nuk dëshiron të heqë dorë nga pushteti.

Dhe na çliro nga e keqja. Ai që ka mëkatuar kundër demokracisë dhe i ka udhëhequr të tjerët të bëjnë të njëjtën gjë: partia e tij, i cili ia shiti shpirtin për pak pushtet, ministri i tij i drejtësisë, i cili vendosi shtetin e ligjit në këmbët e tij, tifozët e tij, të cilët i dhanë lirinë e fjalës për kërcënimet me vdekje dhe pastaj rrahu për vdekje një oficer policie me një fikës zjarri kur ai u qëndroi dhe ua zuri rrugën e tyre në Kapitol.

Por Donald Trump nuk është një shkak, por një simptomë. Simptoma e një shoqërie në të cilën shumë akoma nuk duan të pranojnë që ky vend, fuqia dhe prosperiteti i tij i përkasin të gjithëve që jetojnë në të. Trump i ka radikalizuar ata më tej, aq sa shoqëria tani është në prag të shkatërrimit - nuk ka mbetur asgjë për të rënë dakord, madje as të vërtetat e përbashkëta. Cornel West, filozof dhe teolog në Harvard dhe një nga intelektualët më të mëdhenj amerikanë sot, komentoi për protestat në verë pasi një oficer policie vrau George Floyd : "Ne e shohim Amerikën si një eksperiment të dështuar shoqëror".

America United, kjo është motoja zyrtare e inaugurimit në 2021. Uniteti ka qenë premtimi i madh i mallit për fushatat zgjedhore në SHBA jo vetëm që nga Joe Biden . Marrëveshja kurrë nuk dukej më larg se tani. Nuk është më vetëm për progresin, por për ekzistencialin - për pajtimin, dhe Biden gjithashtu ka folur për shërimin në muajt e fundit. Por kjo ishte gjithashtu ajo që bëri Trump në fjalimin e tij përurues në 20 Janar 2017. Pra, çfarë vlen ky term? Kampet politike tani po përballen me njëri-tjetrin në një lloj tërbimi fetar: njëri shpëtimtar është tirani tjetër - dhe anasjelltas.

Në vitin 2008 dhe 2012, Amerika moderne, e larmishme, e hapur foli dhe zgjodhi presidentin e saj të parë me ngjyrë. Në vitin 2016, ata që nuk e duan këtë ndryshim, ose të paktën kanë frikë prej tij, morën hak dhe votuan për një racist misogjinist i cili e bazoi famën e tij politike në gënjeshtrën se Barack Obama nuk ka lindur në Shtetet e Bashkuara. Kjo duhet të jetë një "kohë e shpagimit", tha Paul Ryan pas zgjedhjes së Trump për republikanët. Edhe atëherë dukej si një kthim prapa - a nuk e kishin quajtur vetveten "shpëtimtarë" në dekadat pas luftës civile jugorët e bardhë, të cilët pjesërisht dëbuan zërat e zi nga politika me dhunë paraushtarake?

Në vitin 2020 lavjerrësi do të kthehet përsëri në mes, ose të paktën atje ku është më pak i largët nga ana tjetër. Kamala Harris, vajza e dy emigrantëve nga India dhe Xhamajka, bëhet nënkryetarja e parë femër e SHBA. Nga ana tjetër, Joe Biden, përfaqëson një epokë politike të kaluar më parë, në të cilën të dyja palët ende punonin së bashku në harmoni, por gjatë këtij procesi shtypeshin realitetet shoqërore shumë lehtë. E megjithatë, kushdo që eci rrugëve të Filadelfias - djepi i Kushtetutës - në mëngjesin e 7 nëntorit 2020, pa një qytet të tërë që vështronte i lumtur në qiell ndërsa CNN shpallte fitoren për Demokratët. Kush do ta kishte menduar që politika ende mund të shkaktoj diçka të tillë?

Pra, ai tashmë ekzistonte, momenti i shpagimit. Por ajo mbeti e përkohshme, sepse shpresa shoqërohej gjithmonë nga zhgënjimi: asnjë pranim, asnjë strehim, asnjë mundësi pajtimi. Vetëm refuzimi dhe moskuptimi, nga të dy palët, plus dhuna dhe besimi në konspiracione, të njëanshme. Donald Trump është rritur, edhe nëse ka humbur përfundimisht, numrin e votuesve të tij në krahasim me vitin 2016 është shumë më i madh. Përkrahësit e tij veprojnë si viktima, si të përndjekur dhe të refuzuar, nga një kuptim puritan i politikës.

Duke e ditur këtë, Joe Biden e ka mbrojtur veten vazhdimisht kundër portretizimit të vetvetes si një figurë shëruese , po as roli i ekzorcist nuk është i përshtatshëm për të. Aq më tepër ai i pajtuesit. Duke pasur parasysh ngjarjet e fundit, nuk është më e mundur që ai thjesht të injorojë Trumpin. Sidoqoftë, ai përpiqet të ridrejtojë vëmendjen tek gjërat thelbësore - "akti i shenjtë", me të cilën Biden dhe Kamala Harris ftuan në inaugurimin e tyre. Pandemia bën pjesën tjetër: Në vend të një parade, duhet të ketë një shoqërim të shkurtër për në Shtëpinë e Bardhë, në vend që të brohorisnin turmat buzë rrugës, një ceremoni virtuale.

Një kornizë modeste, një kërkim për qëllimin e kësaj dite, siç ishte më parë. Vetëm disa orë para se George Washington të inaugurohej si presidenti i parë në 30 Prill 1789, një komitet i posaçëm i Kongresit vendosi - siç e përshkruan historianja Jill Lepore në librin e saj Këto të Vërteta - se ndoshta do të ishte krejtësisht e përshtatshme për presidentin që vuri dorën në një Bibël gjatë betimit në Kongres. Për shkak se ndryshe nuk ishte e mundur. Përndryshe, gjithçka që ishte e qartë ishte se ai do të betohej, se ai "do të ruante dhe mbronte Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara, me aq sa ishte në gjendje".

Ato janë fjalët e njëjta që çdo president i zgjedhur ka folur që prej asaj kohe. Joe Biden do ta thotë gjithashtu, përpara vetëm disa duzinë njerëzve, buzëqeshjet e të cilëve nuk mund të shihen pas maskave të errëta të fytyrës, ndërsa të gjithë të tjerët duhet të ulen para ekraneve të tyre. Ndoshta ata do të dëgjojnë se çfarë domethënie kanë këto fjalë për ta, ndoshta ata do ta konsiderojnë këtë veprim të shenjtë, dhe mbase edhe disa që besojnë se Bajden është djall do ta bëjnë këtë.

Pajtimi? Ende duket larg. Por një fillim. Amerika ende nuk e ka shpetuar veten.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat