Bosnja po përballet me ndarje

Analiza

Bosnja po përballet me ndarje

Nga: Kevin Schulte Më: 23 nëntor 2021 Në ora: 19:43
Foto ilustrim

Bosnja dhe Hercegovina mund të bëhet testi i ardhshëm i stresit për Bashkimin Evropian. Sepse 26 vjet pas përfundimit të Luftës së Bosnjës, konfliktet e vjetra ndizen sërish. Udhëheqësi radikal serb me ndihmën e Beogradit dhe Moskës, ka në plan të ndahet nga shteti qendror.

Frika nga një luftë e re po rritet në Ballkan. Në Bosnje, udhëheqësi radikal serb Milorad Dodik po punon për të ndarë pjesën e vendit të dominuar nga serbët nga shteti qendror. Ai nxit përkrahësit dhe kundërshtarët e tij me retorikë lufte. Konfliktet e gjata që ziejnë dalin në sipërfaqe. Rrënjët e tensioneve të reja shkojnë shumë prapa - në luftën e Bosnjës në vitet 1990. “Vendi ishte pjesë e republikës së Jugosllavisë nga viti 1945 deri në shpërbërjen e Jugosllavisë, pastaj u bë i pavarur në vitin 1992. Dhe me këtë shpërtheu lufta në Bosnje-Hercegovinë”, raporton Vedran Dzihic në podkastin ntv “Një gjë tjetër mësohet. ".

Politologu ka lindur në Bosnje dhe ka ikur në Austri gjatë luftës në 1993. Ai tani punon në Institutin Austriak për Politikë Ndërkombëtare në Vjenë, ku merret edhe me situatën në Bosnje-Hercegovinë, një vend i ndarë etnikisht dhe fetarisht. "Lufta në Bosnje ishte më e përgjakshme në territorin e ish-Jugosllavisë, me 100,000 të vdekur, më shumë se dy milionë persona të zhvendosur dhe shkatërrim të gjerë të vendit."

Lufta përfundoi me Marrëveshjen e Dejtonit. Një kushtetutë u hartua në vitin 1995 në qytetin e shtetit amerikan të Ohajos. "Vendi është ndarë në dy të ashtuquajturat entitete. Një entitet është Republika Srpska, tjetri quhet Federata e Bosnjë-Hercegovinës," thotë Dzihic, duke shpjeguar situatën e ndërlikuar në shtetin e vogël ballkanik.

Bosnja përbëhet nga dy republika

Që nga fundi i Luftës së Bosnjës në 1995 ka pasur dy republika gjysmë autonome, afërsisht të barabarta. Veriu në kufirin me Kroacinë është pjesë e Republikës Sprska. Përveç kësaj, e gjithë lindja përgjatë kufijve me Serbinë dhe Malin e Zi. Në Srpska jetojnë kryesisht serbët e Bosnjës. Veçanërisht e ndërlikuar: Srpska përbëhet nga dy pjesë të vendit, por ato nuk janë të lidhura drejtpërdrejt. Ekziston vetëm një korridor i ngushtë midis dy pjesëve, distrikti Brcko, i cili kontrollohet si nga Sprska ashtu edhe nga Bosnja dhe Hercegovina. Pjesa tjetër e vendit, veçanërisht kufiri qendror dhe perëndimor me Kroacinë, i përket Federatës së Bosnjës dhe Hercegovinës. Rreth dy të tretat e popullsisë së të gjithë shtetit jetojnë atje, kryesisht boshnjakë myslimanë dhe kroatë katolikë.

Dy të ashtuquajturat entitete kanë secili parlamentet e tyre, por mbi të gjitha qëndron qeveria qendrore në Sarajevë. Një studiues i paqes dikur pat referuar për "Deutsche Welle" si "sistemi më i ndërlikuar i qeverisjes në botë". Dzihic shpjegon pse: "Parimi etnik u vendos në qendër të jetës politike dhe administrative. Gjithçka është e ndarë, administrata, postet më të rëndësishme në shtet. Ekziston një presidencë shtetërore prej tre personash e përbërë nga një boshnjak, një serb dhe një kroat."

“Nacionalisti i fortë” ndizet në Republika Srpska

Më shumë se një çerek shekulli pas Marrëveshjes së Dejtonit, bilanci është i kthjellët, përshkruan politologu. Përpjekjet për demokratizim dhe europianizim "nuk kanë dhënë fryt". Një politikë etniko-nacionaliste vazhdon të dominojë vendin. "Kjo çon në një krizë të përhershme politike në vend dhe në pyetjen nëse një shtet i tillë ka dhe mund të ketë fare të ardhme," shqetëson Vedran Dzihiq.

Sido që të jetë, përfaqësuesi i serbëve të Bosnjës në pushtetin qendror, Milorad Dodik, prej kohësh nuk ka asnjë lidhje me të ardhmen e një vendi të bashkuar. Ai dëshiron të ndajë Republikën Srpska nga pjesa tjetër e shtetit. Tashmë 62-vjeçari ka qenë pjesë e pandashme e peizazhit politik në Bosnje për shumë vite. Nga viti 2010 deri në vitin 2018 ai ishte president i Srpska. Më pas ai u bë anëtar i presidencës shtetërore me tre persona, kryesia e së cilës ndryshon çdo tetë muaj.

Mbështetje nga Serbia dhe Rusia

“Dodik fillimisht u pa si bartës i shpresës për një Bosnjë liberale dhe demokratike, por që atëherë është kthyer në një nacionalist të fortë”, analizon Dzihic. Eksperti e sheh këtë si një taktikë. Me politikën e trazirave, Dodik donte të largonte vëmendjen nga "rekord i tij shumë i dobët i qeverisë në Republika Srpska". Rajoni është "i uritur financiarisht" dhe "mbahet në një mbytje nga një klikë klienteliste, nacionaliste, e korruptuar rreth Dodik".

Dodik ka kërcënuar vazhdimisht vitet e fundit se do të ndahet. Ai merr mbështetje veçanërisht nga Serbia, por edhe Rusia aktualisht është gjithashtu e përfshirë në Bosnje - "më e fortë se kurrë më parë", siç thotë Vedran Dzihic. Presidenti Putin dëshiron të parandalojë lidhjen e Bosnjës me Perëndimin, analizon politologu. Një "treg i ri gjeopolitik" është shfaqur në Ballkan. "Kartat po rishpërndahen këtu për momentin. Rusia dëshiron t'i japë Bashkimit Evropian një shtrëngim duarsh. Ata nuk duan të kërcënojnë projektin evropian, por të paktën ta sfidojnë atë."

Rusia është gati të parandalojë zgjerimin e NATO-s. "Bosnja do të ishte një vend kandidat natyral për anëtarësim në NATO. Edhe serbët po e luftojnë këtë shumë fuqishëm. Kam ndjenjën se Bosnje-Hercegovina tani është bërë një dëm kolateral për pasivitetin evropian, hezitimin amerikan dhe një luftë të re gjeopolitike", tha Politologu vjenez në podcast.

Për shkak se kjo situatë prek kryesisht banorët e Bosnjës, shumë prej tyre po mendojnë të largohen nga vendi. Veçanërisht të rinjtë nuk shohin më asnjë perspektivë në shtëpi, në mes të konfuzionit politik. Një sondazh i fundit tregon se rreth 50 për qind e të rinjve kanë një dëshirë specifike, për të jetuar diku tjetër.

Bashkimi Evropian është kritik ndaj sjelljes së Dodik dhe me sa duket do të reagojë ndaj tij me sanksione për Srpska. Për këtë ka folur ndër të tjera edhe ministri i Jashtëm gjerman Heiko Maas javën e kaluar. Pro është edhe Christian Schmidt. Ish-ministri Federal i Bujqësisë ka qenë Përfaqësues i Lartë për Bosnje dhe Hercegovinën në Kombet e Bashkuara që nga gushti. Në raportin e tij të fundit thuhet: "Bosnje-Hercegovina është përballur me kërcënimin e saj më të madh ekzistencial të periudhës së pasluftës".

Perspektiva e BE-së për Bosnjën?

Për ekspertin Dzihic, “de-përshkallëzimi” do të jetë gjëja më e rëndësishme në javët dhe muajt e ardhshëm. "Duhet të largoheni nga kjo retorikë lufte. Dodik ka kaluar disa herë vijën e kuqe. Amerikanët dhe evropianët duhet të tregojnë ngjyrat e tyre." Bosnje-Hercegovina duhet të çlirohet nga etno-politika, partitë opozitare duhet të marrin më shumë mbështetje. Në fund të fundit, në vend ka edhe forca që janë të angazhuara në luftën kundër korrupsionit. "Dhe pastaj i takon BE-së t'i ofrojë vendit perspektiva të besueshme imigrimi."

Dy shtete pasardhëse të Jugosllavisë janë tashmë anëtarë të BE-së, Sllovenia dhe Kroacia. Serbia, Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi janë në listën e vendeve kandidate. Bosnje-Hercegovina gjithashtu dëshiron t'i përkasë BE-së dhe aplikoi për anëtarësim në vitin 2016. Megjithatë, vendi aktualisht është ende shumë larg integrimit në BE.

"Kërkesat shumë të larta" për anëtarësim nuk janë përmbushur ende, e bëri të qartë së fundmi i dërguari i OKB-së Christian Schmidt . Por ka "hapa në drejtimin e duhur" dhe ai "po mbështet në brezin e ri që dëshiron një jetë më të mirë". Ka ende probleme në vend, por në ndryshim nga viti 1995 "askush nuk duhet të frikësohet se do të pushkatohet në rrugë". Për një qëndrim parimor, Schmidt po mbështet që vendi me 3 milionë banorë të anëtarësohet së shpejti në BE./ Nga gjermanishtja Sherif Ramabaja

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat