Pse Porsche Taycan mori vlerësimin më të lartë gjatë provës së përplasjes?

Auto

Pse Porsche Taycan mori vlerësimin më të lartë gjatë provës së përplasjes?

Më: 6 tetor 2020 Në ora: 21:54
Porsche Taycan

Ky është një Porsche Taycan që kushton 103.800 dollarë dhe u testua për ndonjë aksident të mundshëm.

Gjatë aksidentit shtylla anësore është një nga provat më sfiduese të ekspertëve të sigurisë Euro NCAP.  Struktura e Taycan është e fortë. Çatia mezi deformohet. Sidoqoftë, një strukturë e ngurtë nuk është e vetmja gjë që Porsche bëri përmirësime për ta bërë Taycan të sigurt.

Në këtë provë, ku Euro NCAP e shtyn Taycan me shpejtësi deri në 65 kilometra në orë drejt një barrierë që përfaqëson një makinë tjetër, ju mund të shihni se sa e qëndrueshme është kabina e Taycan.

Tani, ndërsa ngurtësia e Taycan mund të nënkuptojë një kabinë më të qëndrueshme, ne kemi parë se si pasagjerët përfitojnë nga kjo, sepse në bazë të përplasjes mund të supozohet se pasagjerët që janë brenda mund të lëndohen më pak.

Në përgjithësi, Porsche Taycan mori një vlerësim me pesë yje nga Euro NCAP, i njëjti vlerësim si Tesla’s Model X, Ford’s Explorer dhe BMW’s Z4, makina të tjera në klasën Ekzekutive të Euro NCAP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat