Shefi i Toyota-s: Tesla ka recetë, por nuk është një gatues i mirë

Auto

Shefi i Toyota-s: Tesla ka recetë, por nuk është një gatues i mirë

Më: 10 nëntor 2020 Në ora: 12:38
foto ilustrim

Sipas Akio Toyoda, Tesla “nuk prodhon asgjë të vërtetë”. Në fund të fundit, njerëzit do të zgjidhnin Toyota.

Ky është një krahasim i çuditshëm që bosi i Toyota, Akio Toyoda bëri të premten e kaluar si pjesë e raportit financiar për tremujorin e dytë.

“Nëse drejtimi i një kompanie makinash do të ishte i krahasueshëm me drejtimin e një restoranti, Tesla do të kishte vetëm një recetë, Toyota do të kishte “një kuzhinë të vërtetë” dhe “gjithashtu një kuzhinier të vërtetë”, tha ai

Sipas tij, kapitalizimi i tregut të konkurrencës së tij është më i lartë, por Toyota tashmë ka prodhuar 100 milionë makina.

Ndërsa prodhuesi japonez ndërtoi mbi 10 milionë makina në 2019, Tesla dëshiron të prodhojë vetëm 500,000 njësi këtë vit.

Për sa i përket vlerës së tregut, Toyota po humbet.

Për shefin e Toyota-s, prodhuesi japonez ka ende një avantazh, sepse kur bëhet fjalë për produktet, ai ka “një menu të plotë që klientët do të zgjedhin”, thotë ai për Business Insider.

Nga ana tjetër, Tesla, në të vërtetë nuk prodhon “diçka të vërtetë”, kështu që njerëzit thjesht do të blinin recetë.

Përveç Toyota, shumë prodhues të tjerë gjithashtu kanë filluar të elektrizojnë linjën e tyre të produkteve. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat