Prezantohet treni që lëvizë në binarë virtual - Bota Sot
Prezantohet treni që lëvizë në binarë virtual

Auto

Prezantohet treni që lëvizë në binarë virtual

Më: 3 qershor 2017 Në ora: 07:53
Treni që lëvizë në binarë virtual

Në Hunan të Kinës është prezantuar treni, që lëvizë në binarë virtual nëpër rrugë që shfrytëzohet nga veturat e zakonshme.

Makina për transportin e njerëzve, ka rrota plastike që gjithmonë ndjekin shtegun e njëjtën, ashtu si iu është programuar.

Projekti që ka nisur më 2013, pritet të përfundoi vitin e ardhshëm dhe të fillojë qarkullimin.

Makina që nuk ndotë ambientin, konsiderohet si e ardhmja e trafikut, meqë nuk duhet vendosur binarë dhe lë hapësirë për lëvizje normale të mjeteve tjera.

Treni që zë 307 udhëtarë, mund të lëvizë deri në 70 kilometra në orë. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat