Kamioni godet për vdekje 16 punëtorë emigrantë në Indi

Azia

Kamioni godet për vdekje 16 punëtorë emigrantë në Indi

Më: 19 janar 2021 Në ora: 08:19
Foto ilustrim

Një kamion ka goditur për vdekje 16 emigrantë në Indi. Ata ishin duke fjetur në një trotuar pranë një autostrade në shtetin perëndimor indian të Gujarat.

Gjashtë të tjerë u plagosën rëndë të martën herët në mëngjes, thanë zyrtarët për mediat lokale.

Aksidenti ndodhi pasi kamioni u përplas me një traktor dhe shoferi i tij humbi kontrollin.

Kryeministri Narendra Modi tha se humbja e jetëve ishte tragjike. Punëtorët ishin nga shteti verior i Rajasthan dhe po flinin pas një dite pune. Zyrtarët thanë se po hetonin incidentin dhe të plagosurit po trajtoheshin në një spital lokal pranë qytetit të Surat.

Nuk është e pazakontë të shohësh punëtorë emigrantë duke fjetur në trotuare në qytetet indiane, dhe ata shpesh janë në rrezik të aksidenteve të shkaktuara nga automjetet. Por nuk janë vetëm makinat.

Gjashtëmbëdhjetë persona vdiqën vitin e kaluar kur u përplasën nga një tren mallrash në shtetin e Maharashtra pasi ranë në gjumë në shina. Ata ishin përpjekur të ecnin në një stacion, nga ku shpresonin të merrnin një tren në shtëpi gjatë bllokimit të rreptë të Indisë, shkruan BBC.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat