Kina raporton rritjen më të madhe – në më shumë se dy muaj – të rasteve ditore me COVID-19

Azia

Kina raporton rritjen më të madhe – në më shumë se dy muaj – të rasteve ditore me COVID-19

Më: 5 prill 2021 Në ora: 15:12
Foto ilustrim

Kina raportoi rritjen më të madhe ditore në rastet e reja me COVID-19 në më shumë se dy muaj, pasi një qytet në kufirin me Myanmar në provincën jugperëndimore të Yunnan llogaritet për të gjitha rastet e reja lokale.

Si pasojë, siç raportojnë mediat e huaja, qeveria lokale e Ruili vendosi banorët në zonën e saj urbane nën karantinë dhe nisi një “makinë testimi masiv” dhe filloi të kufizonte njerëzit që të largoheshin dhe të hynin në qytet nga java e kaluar.

Siç thuhet më tej, qyteti numëroi të 15 rastet e reja lokale të raportuara më 4 prill, ndërkohë që numri i përgjithshëm i infeksioneve të reja me COVID-19, përfshirë infeksionet e importuara me origjinë nga jashtë, ishte 32, duke shënuar totalin më të lartë që nga 31 janari.

Analiza gjenetike e rasteve të zbuluara në Ruili sugjerojnë që infeksionet e reja lokale burojnë nga viruse të importuara nga Mianmar, raportuan mediat shtetërore.

Nga pacientët e rinj të raportuar në qytet, 11 prej tyre u identifikuan si shtetas të Mianmarit.

Ruili është një pikë kyçe tranziti për provincën Yunnan, e cila ka luftuar për të monitoruar kufirin e saj të thyer 4,000 km (2,500 milje) me Laosin, Mianmarin dhe Vietnamin për imigracionin e paligjshëm mes një vale kalimesh të paautorizuara vitin e kaluar nga njerëzit që kërkojnë “një parajsë nga pandemia”. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat