Më shumë se 4,000 indianë vdesin nga COVID-19 për të dytën ditë radhazi

Azia

Më shumë se 4,000 indianë vdesin nga COVID-19 për të dytën ditë radhazi

Më: 13 maj 2021 Në ora: 12:33
Foto ilustrim

India regjistroi më shumë se 4,000 vdekje nga COVID-19 për të dytën ditë radhazi të Enjten, ndërsa infeksionet qëndruan nën 400,000 për një ditë të katërt, megjithëse virusi është bërë i shfrenuar në zonat rurale ku rastet mund të mos raportohen për shkak të mungesës së testimit, raporton Reuters.

Ekspertët mbeten të pasigurt kur numri do të arrijë kulmin dhe shqetësimi po rritet për transmetueshmërinë e variantit që po shtyn infeksionet në Indi dhe po përhapet në të gjithë botën.

Bhramar Mukherjee, një profesor i epidemiologjisë në Universitetin e Miçiganit, tha se shumica e modeleve kishin parashikuar një kulm këtë javë dhe se vendi mund të shihte shenja të kësaj tendence.

Akoma, numri i rasteve të reja çdo ditë është mjaft i madh për të mbingarkuar spitalet, tha ajo në Twitter. "Fjala kryesore është optimizmi i kujdesshëm."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat