Shira të rrëmbyeshëm në Indi, humbin jetën 7 anëtarë të një familje

Azia

Shira të rrëmbyeshëm në Indi, humbin jetën 7 anëtarë të një familje

Më: 31 korrik 2021 Në ora: 17:43
Foto ilustrim

Njëmbëdhjetë persona janë vrarë nga shirat e rrëmbyeshëm në Indinë lindore që kanë rrëmbyer shtëpitë dhe kanë shkaktuar rrëshqitje toke, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave të musonëve në vend në më shumë se 230, thanë zyrtarët.

Shirat e rrëmbyeshëm përfshinë shtetin e Bengalit Perëndimor (lindje), duke shkaktuar dëme të mëdha.

Katër persona u goditën nga rryma pasi shtëpia e tyre në qytetin Hoorah u përmbyt, tha Javed Khan, ministri i menaxhimit të fatkeqësive në Bengalin Perëndimor, për AFP.

Shtatë njerëz vdiqën kur shtëpia e tyre u shemb, shtoi ai.

Në shtetin fqinj Jarhard, dhjetëra makina u tërhoqën nga përrenjtë pas pesë ditësh reshje të dendura shiu .

Ekspertët vlerësojnë se intensiteti dhe shpeshtësia e shirave muson, të cilët godasin Indinë çdo vit nga qershori deri në shtator, janë rritur për shkak të ndryshimeve klimatike .

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat