Afganistani në luftë, talebanët mësyjnë në 3 qytete të mëdha, korrin fitore pas tërheqjes së trupave të huaja

Azia

Afganistani në luftë, talebanët mësyjnë në 3 qytete të mëdha, korrin fitore pas tërheqjes së trupave të huaja

Më: 31 korrik 2021 Në ora: 19:19
Foto ilustrim

Një luftë e vërtetë po zhvillohet në Afganistan rreth tre qyteteve kryesore Herat, Lashkar Gah dhe Kandaharit.

Talebanët janë në epërsi teksa kërkojnë ti fitojnë këto qytete nga duart e forcave qeveritare.

Vihet re se me tërheqjen e trupave ushtarake të NATO dhe aleatëve nga Afganistanit, talebanët kanë fituar terren sidomos në zonat rurale.

Pritet që lufta të përkeqësohet teksa pasiguria tek qytetarët është rritur në maksimum.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat