Sëmundja infektive në Japoni: Virusi Yezo shkakton ethe dhe rënie të trombociteve

Azia

Sëmundja infektive në Japoni: Virusi Yezo shkakton ethe dhe rënie të trombociteve

Më: 6 tetor 2021 Në ora: 17:19
Ilustrim

Një virus i panjohur më parë që mund të infektojë njerëzit dhe të shkaktojë sëmundje është identifikuar nga shkencëtarët në Japoni.

Virusi i ri infektiv, i quajtur virus Yezo që transmetohet nga kafshimet e rriqrave, shkakton një sëmundje të karakterizuar nga ethe dhe ulje të trombociteve dhe leukociteve të gjakut. Zbulimi është bërë nga studiuesit në Universitetin Hokkaido dhe kolegët e tij, dhe rezultatet janë publikuar në revistën Nature Communications.

Keita Matsuno, një virologe në Institutin Ndërkombëtar të Universitetit Hokkaido për Kontrollin e Zoonozës, tha: “Të paktën shtatë persona janë infektuar me këtë virus të ri në Japoni që nga viti 2014, por, deri më tani, asnjë vdekje nuk është konfirmuar.”

Virusi Yezo u zbulua pasi një 41-vjeçar u shtrua në spital në vitin 2019 me ethe dhe dhimbje në këmbë pasi u kafshua nga një artropod që besohet se ishte një rriqër ndërsa po ecte në një pyll lokal në Hokkaido. Ai u trajtua dhe la spitalin pas dy javësh, por testet treguan se ai nuk ishte infektuar me ndonjë virus të njohur të bartur nga rriqrat në rajon. Një pacient i dytë u shfaq me simptoma të ngjashme pas një pickimi të rriqrave vitin e ardhshëm.

Analiza gjenetike e viruseve të izoluar nga mostrat e gjakut të dy pacientëve gjeti një lloj të ri të ortonairovirusit, një klasë e nairovirusit, që përfshin patogjenë të tillë si virusi i etheve hemorragjike të Krimesë-Kongos. Shkencëtarët e quajtën atë virus Yezo, sipas një emri historik japonez për Hokkaido, një ishull i madh në veri të vendit ku u zbulua virusi. Virusi i ri u gjet më i lidhur me virusin Sulina dhe virusin Tamdy, të zbuluar në Rumani dhe Uzbekistan, respektivisht, ky i fundit i cili thuhet se shkaktoi ethe akute te njerëzit kohët e fundit në Kinë.

Shkencëtarët pastaj kontrolluan mostrat e gjakut të mbledhura nga pacientët e spitalit të cilët treguan simptoma të ngjashme pas kafshimit të rriqrave që nga viti 2014. Ata gjetën mostra shtesë pozitive nga pesë pacientë. Këta pacientë, përfshirë dy të parët, kishin ethe dhe ulje të trombociteve dhe leukociteve, si dhe tregues të funksionit jonormal të mëlçisë.

Për të përcaktuar burimin e mundshëm të virusit, ekipi hulumtues ekzaminoi mostrat e mbledhura nga kafshët e egra në zonë midis 2010 dhe 2020. Ata gjetën antitrupa për virusin tek drerët dhe rakunët Hokkaido shika. Ata gjithashtu gjetën ARN të virusit në tre lloje kryesore të rriqrave në Hokkaido. Matsuno thotë, “Virusi Yezo duket se ka krijuar shpërndarjen e tij në Hokkaido, dhe ka shumë të ngjarë që virusi të shkaktojë sëmundjen kur transmetohet te njerëzit nga kafshët nëpërmjet rriqrave.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat