Japoni/ Vaksinimi tregon rezultate pasi Tokio regjistroi rastet më të ulëta

Azia

Japoni/ Vaksinimi tregon rezultate pasi Tokio regjistroi rastet më të ulëta

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 06:27
Foto ilustrim

Vaksinimi po jep rezultate në Japoni e cila deri para dy javësh kishte shifra të larta infektimesh dhe vdekjesh nga Covid-19.

Qeveria japoneze konfirmoi se më shumë se 64 për qind e popullatës prej 126 milionësh të vendit është “plotësisht e vaksinuar” kundër koronavirusit, raportoi transmetuesi publik NHK News.

Mbi 93,1 milionë njerëz, ose 73,6 për qind e popullsisë, kanë marrë dozën e tyre të parë, dhe se më shumë se 81,4 milionë njerëz, ose 64,3 për qind, kanë marrë të dy dozat”, treguan të dhënat qeveritare.

Të dhënat u publikuan në të njëjtën ditë kur Tokio regjistroi 49 raste të koronavirusit, që është numri më i ulët ditor i rasteve që nga qershori i vitit të kaluar. Është dita e tretë radhazi që kryeqyteti regjistroi një rënie të numrit të rasteve të koronavirusit.

Japonia është dëshmitare e një “rënieje të vazhdueshme” të infeksioneve në të gjithë vendin e cila ka raportuar 1,7 milion raste me COVID-19, përfshirë 17.941 vdekje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat