Koreja e Veriut: Kim Jong-un flet për ndërtimin e një “ushtrie të pathyeshme”

Azia

Koreja e Veriut: Kim Jong-un flet për ndërtimin e një “ushtrie të pathyeshme”

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 10:58
Kim Jong-un

Udhëheqësi i Koresë së Veriut është zotuar të ndërtojë një “ushtri të pathyeshme përballë politikave armiqësore nga Shtetet e Bashkuara”, sipas mediave shtetërore.

Kim Jong-un shtoi se zhvillimi i armëve ishte për vetëmbrojtje dhe jo për të filluar një luftë, shkruajnë mediat e huaja.

Kim i bëri komentet në një ekspozitë të rrallë të mbrojtjes ndërsa ishte e rrethuar nga një sërë raketash të mëdha.

Koreja e Veriut kohët e fundit ka testuar ato që pretendon se janë raketa të reja hipersonike dhe kundërajrore.

Jugu ndërkohë ka testuar armën e vet të lëshuar nga nëndetëset.

Në fjalimin e tij në ekspozitën “Vetë-Mbrojtja 2021” të mbajtur në Phenian, e cila paraqiste një sërë pajisjesh ushtarake përfshirë tanket, Kim foli për ndërtimin e ushtrisë në Jug dhe tha se Koreja e Veriut nuk donte të luftonte fqinjin e saj.

Ndryshe, SHBA nën presidentin Joe Biden ka thënë vazhdimisht se është e gatshme të bisedojë me Korenë e Veriut, por ka kërkuar që Pheniani të heqë dorë nga armët bërthamore para se të lehtësohen sanksionet gjë që Koreja e Veriut deri më tani ka refuzuar. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat