Kleriku qëllohet për vdekje pas sulmeve me bomba

Azia

Kleriku qëllohet për vdekje pas sulmeve me bomba

Më: 19 nëntor 2021 Në ora: 06:45
Ilustrim

Forcat e sigurisë në Ugandë kanë qëlluar për vdekje një klerik mysliman të akuzuar se punonte me një grup të armatosur të lidhur me sulmet në kryeqytetin Kampala. Zyrtarët thanë se Sheikh Muhamed Abas Kirevu kishte rekrutuar për celulat e drejtuara nga Forcat Demokratike Aleate (ADF) rebelë që janë zotuar për besnikëri ndaj grupit të Shtetit Islamik

. Ai u vra në Kampala. Të paktën katër persona u vranë nga sulmet të martën.

Më shumë se 30 të tjerë u plagosën në sulmin, për të cilin IS tha se ishte pas dhe zyrtarët fajësuan ADF-në. 21 persona janë arrestuar që nga sulmi i së martës, në atë që policia e ka përshkruar si çmontimin e qelizave terroriste të ADF-së në Kampala dhe në të gjithë vendin.

Zëdhënësi i policisë Fred Enanga tha se 13 të dyshuar, duke përfshirë disa fëmijë, u kapën ndërsa përpiqeshin të kalonin kufirin për në Kongo. Të mërkurën, katër operativë u vranë pranë kufirit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat