Adoleshentët rrisin rastet e Covid-19 në Korenë e Jugut përpara rihapjes së plotë të shkollave

Azia

Adoleshentët rrisin rastet e Covid-19 në Korenë e Jugut përpara rihapjes së plotë të shkollave

Më: 22 nëntor 2021 Në ora: 13:57
Foto ilustrim

Koreja e Jugut njoftoi të mërkurën se do të rrisë testimin për COVID-19 në shkolla, pas një rritje të infeksioneve midis fëmijëve. Vendimi vie javë përpara planit për të rihapur plotësisht shkollat ​​në mbarë vendin.

Rritja vjen pasi rregullat e reja të distancimit shoqëror që synojnë kthimin në normalitet hyjnë në fuqi të hënën, pas shkallës së lartë të vaksinimit, shkruan Reuters.

Koreja e Jugut ka vaksinuar plotësisht gati 90% të popullsisë së rritur, por vetëm javët e fundit filloi vaksinimin e fëmijëve të moshës 12-17 vjeç, duke administruar vetëm 0.6% të grupmoshës me të dyja dozat deri më tani.

Ministri i Brendshëm dhe i Sigurisë, Jeon Hae-cheol, tha se qeveria do të zgjerojë përdorimin e testeve diagnostikuese PCR për COVID-19 në shkollat ​​në Seul dhe rajonet fqinje. Tutje ai njoftoi edhe se Qeveria do të mobilizojë më shumë personel për parandalimin e viruseve në shkollat ​​e mbipopulluara.

Koreja e Jugut planifikon të rihapë plotësisht shkollat ​​në mbarë vendin nga 22 nëntori. Vendi raportoi 2 mijë e 667 raste të reja për të martën, një rritje prej më shumë se 1 mijë, nga një ditë më parë. Zyrtarët thanë se pothuajse një e katërta e rasteve të reja ishin adoleshentë.

Mirëpo Koreja e Jugut nuk ka raportuar për rritje të dukshme të rasteve të të sëmurëve rëndë në mesin e adoleshentëve, me vetëm një nga 378 pacientë në gjendje të rënduar nga COVID-19 që trajtohen në spitale. Koreja e Jugut gjithashtu ka raportuar një shkallë vdekshmërie relativisht të ulët prej 0.78%. Vaksinimi për grupmoshën 12-17 vjeç filloi në tetor, duke përdorur Pfizer/BioNTech.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat