"Do të fluturoj sërish": Frika nga talibanët ndërpret ëndrrën e pilotes së parë afgane

Azia

"Do të fluturoj sërish": Frika nga talibanët ndërpret ëndrrën e pilotes së parë afgane

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 15:44
Mohadese Mirzaee

Mohadese Mirzaee, 23-vjeçare, u bë pilotja e parë e një avioni pasagjerësh në Afganistan, më pak se një vit para se talibanët të rimerrnin pushtetin në vend.

Karriera e saj u ndërpre shpejt, teksa ajo iku nga vendi, për shkak të frikës nga regjimi i ri.

Mirzaee, e cila tani jeton në Bullgari, shpreson se një ditë do të kthehet në atdheun e saj, dhe do të vazhdojë ndjekjen e ëndrrave të saj. 

Më poshtë video:

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat