Indonezia nis fushatën përforcuese të Covid për të frenuar përhapjen e Omicron

Azia

Indonezia nis fushatën përforcuese të Covid për të frenuar përhapjen e Omicron

Më: 12 janar 2022 Në ora: 14:47
Foto ilustrim

Indonezia hapi fushatën e saj përforcuese të koronavirusit për publikun të mërkurën pasi vendi regjistron rritje të infeksioneve të nxitura nga varianti Omicron, raporton France24.

Vaksinat falas do t'u jepen të moshuarve dhe banorëve të rrezikuar si prioritet, por do të jenë të disponueshme për të gjithë ata që kanë marrë dozën e dytë gjashtë muaj më parë, tha Presidenti Joko Widodo të martën pas shpalljes së vendimit.

Përforcuesit do të administrohen si gjysmë doza -- të cilat një studim lokal konfirmoi se ishte mbrojtje e mjaftueshme kundër virusit -- për shkak të mungesës së furnizimit, tha ministri i shëndetësisë Budi Gunadi Sadikin.

Indonezia, vendi i katërt më i populluar në botë me më shumë se 270 milionë njerëz, ka luftuar për të siguruar vaksina të mjaftueshme për banorët e saj që nga fillimi i pandemisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat