Pallatet e ish-presidentit dhe familjes së tij

Azia

Pallatet e ish-presidentit dhe familjes së tij

Më: 30 janar 2022 Në ora: 16:43
Pallatet e Nazarbaevit

Në këtë video mund të shikoni pronat që i ka ish-presidenti i Kazakistanit, Nursultan Nazarbaev dhe familja e tij. Dy prona të mëdha në Almati kanë shtëpi luksoze.

Pasuria e familjes u vu në qendër të vëmendjes pasi presidenti aktual kazak tha se protestat e fundit anti-qeveritare u nxitën për shkak të frustrimit mbi varfërinë dhe korrupsionit.

Këto zbulime pasojnë një hulumtim të Radios Evropa e Lirë vitin e kaluar.

Aty u zbulua se familja e Nazarbaevit kishte prona në qytete të ndryshme të botës në Londër, Nju-Jork dhe Kanë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat