Kryeministri i Japonisë denoncoi vrasjen e civilëve në rajonin e Kievit dhe bën thirrje për përgjegjësinë ruse

Azia

Kryeministri i Japonisë denoncoi vrasjen e civilëve në rajonin e Kievit dhe bën thirrje për përgjegjësinë ruse

Nga: M.H. Më: 4 prill 2022 Në ora: 10:28
Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida flet për mediat në zyrën e Kryeministrit në Tokio, Japoni, më 4 prill.

Kryeministri i Japonisë Fumio Kishida denoncoi vrasjen e civilëve në rajonin e Kievit në një deklaratë në mediat sociale të hënën.

"Jam thellësisht i tronditur nga fakti që në periferi të Kievit janë kryer mizori të tmerrshme kundër civilëve," tha Kishida, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Vrasja e civilëve të pafajshëm shkel ligjin ndërkombëtar humanitar. Është absolutisht e patolerueshme dhe Japonia e dënon atë në termat më të ashpër.

Kryeministri japonez gjithashtu bëri thirrje për veprim duke thënë: "Rusia duhet të mbahet rreptësisht përgjegjëse për ato akte".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat