Indi: 11 të vdekur pasi rryma elektrike godet turmën në një paradë fetare

Azia

Indi: 11 të vdekur pasi rryma elektrike godet turmën në një paradë fetare

Më: 27 prill 2022 Në ora: 12:37
Foto nga vendi i ngjarjes

 

Të paktën 11 persona vdiqën pasi u goditën nga rryma elektrike gjatë një parade fetare në shtetin jugor indian, Tamil Nadu.

Adhuruesit e një tempulli hindu u mblodhën për një paradë rreth mesnatës të së mërkurës. Incidenti vdekjeprurës ndodhi pasi dekorimet e kamionit të tyre që mbante idhullin ose karrocën, goditën një kabllo të tensionit të lartë rreth orës 3:00 të mëngjesit me orë lokale.

Të paktën shtatë persona vdiqën në vend pasi u goditën nga rryma, sipas mediave lokale.

Dy fëmijë ishin gjithashtu në mesin e atyre që vdiqën, shkruan DW.

Rreth 15 persona u plagosën dhe u dërguan në spitale, tha policia.

Aksidenti, i cili la edhe disa të plagosur, ndodhi në orët e para të mëngjesit të së mërkurës në një qytet në lagjen lindore të Thanjavur. Zona është e njohur për tempujt dhe arkitekturën e saj të trashëgimisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat