Indinjatë në Pakistan pasi një grua u përdhunua nga tre burra në tren

Azia

Indinjatë në Pakistan pasi një grua u përdhunua nga tre burra në tren

Më: 1 qershor 2022 Në ora: 14:55
Foto ilustrim

Një grua e re dyshohet se është përdhunuar nga tre burra në një tren në lëvizje në Pakistan, në një tjetër incident që ka tronditur kombin e Azisë Jugore duke dëshmuar një rritje të dhunës seksuale.

25-vjeçarja, nënë e dy fëmijëve, ishte në tren javën e kaluar kur ajo u josh në një ndarje të zbrazët nga një kontrollues biletash dhe tre burra e përdhunuan atë, tha të martën shefi i policisë së hekurudhave Faisal Shahkar.

Policia arrestoi dy të dyshuar të hënën kur incidenti doli në dritë dhe një i tretë u kap të martën, tha Shahkar.

Raportet lokale thanë se siguria dhe administrimi i Bahauddin Zakaria Express, që shkonte në qytetin më të madh të Pakistanit, Karaçi nga Multan, ishte në duart e një kompanie private.

Incidenti ka shkaktuar zemërim nga organet e të drejtave, aktivistët dhe publiku, pasi shumica e njerëzve kërkuan ndëshkime të rrepta për fajtorët.

“Dëshiroj të shoh ata që qëndrojnë pas këtij akti mizor të varur në fyt”, i tha një burrë transmetuesit pakistanez Geo, përcjell Klankosova.tv

Në një editorial të mërkurën, gazeta e njohur pakistaneze Dawn e quajti incidentin “një krim të kobshëm” dhe pyeti pse nuk u bënë rregullimet e duhura të sigurisë në tren.

“Një tjetër incident i tmerrshëm i dhunës seksuale ka dalë në dritë, duke nënvizuar se si një qasje kalorësiake ndaj rregullimeve të sigurisë mund të inkurajojë burrat me prirje kriminale të kënaqin instinktet e tyre më të këqija,” tha ai.

“Siguria [e grave] është barometri i vlerave të një kombi”, tha editoriali.

Më shumë se 14,000 gra janë përdhunuar në Pakistan – gati 11 në ditë – në katër vitet e fundit, sipas të dhënave zyrtare, por më pak se tre përqind e shkelësve u dënuan.

Hetimet e gabuara, një sistem drejtësie me të meta dhe tabutë sociale që i dekurajojnë viktimat të kërkojnë drejtësi janë faktorët që qëndrojnë pas shkallës së ulët të dënimit.

“Kjo shifër mund të jetë një majë e ajsbergut sepse shumica e rasteve nuk raportohen”, tha Byroja Kombëtare e Policisë, e cila përpiloi statistikat.

Parlamenti i Pakistanit miratoi një ligj të ri kundër përdhunimit vitin e kaluar që lejon gjykatat të urdhërojnë kastrimin kimik të shkelësve në disa raste, por shumë pak ka ndryshuar që atëherë.

Ligji i ri u miratua në përgjigje të përdhunimit në grup të një nëne pakistaneze-franceze përpara fëmijëve të saj në një autostradë në qytetin lindor të Lahore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat