Momenti kur një shkollë në Sichuan të Kinës goditet nga tërmeti

Azia

Momenti kur një shkollë në Sichuan të Kinës goditet nga tërmeti

Më: 2 qershor 2022 Në ora: 21:07
Tërmeti në Kinë

Pamjet e lëshuara nga televizioni shtetëror kinez tregojnë momentet se kur tërmeti me fuqi prej 6.1 ballësh goditi edhe një shkollë në provincën jug-perëndimore kineze të Sichuan.

Dhjetëra nxënës të frikësuar u panë duke u fshehur poshtë bankave të tyre pak para se të dilnin duke vrapuar nga klasa e tyre.

Qendra Kineze për Rrjetin e Tërmeteve tha se tërmeti i parë i cili epiqendrën e kishte në qarkun Lushan të Ya’an, ishte me 17 kilometra thellësi.

Pastaj goditi edhe tërmeti i dytë me magnitudë prej 4.5 ballësh, i cili la të vdekur 4 njerëz dhe 14 të tjerë të lënduar.

Sichuan është një zonë e cila shpesh goditet nga tërmetet. Tragjedia e fundit nga tërmetet kishte ndodhur në vitin 2008, kur një tërmet me fuqi prej 8.0 ballë goditi kantonin Wenchuan në veri-perëndim të Sichuan.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat