Irani e konsideron aksident "fatkeq" vdekjen e një gruaje në mbajtje

Azia

Irani e konsideron aksident "fatkeq" vdekjen e një gruaje në mbajtje

Më: 20 shtator 2022 Në ora: 08:22
Mahsa Amini në faqen e parë të një gazete në Iran.

Shefi i Policisë në Teheran, Hossein Rahimi, ka thënë se vdekja e një gruaje sa ka qenë në mbajtje., ka qenë aksident “fatkeq”, që nuk dëshiron të përsëritet.

Mahsa Amini, 22-vjeçare, ka rënë në komë javën e kaluar, disa orë pasi policia për moral e ka ndaluar atë nën dyshimet se ka shkelur rregullat për vendosje të hixhabit.

Dëshmitarët kanë akuzuar zyrtarët se e kanë rrahuar atë, mirëpo Rahimi ka mohuar akuzat.

Vdekja e saj ka nxitur protesta në kryeqytetin iranian dhe në perëndim të shtetit, ku dy persona është raportuar të jenë vrarë në përleshjet me policinë ditën e hënë.

Në disa video të publikuara në rrjetet sociale janë parë disa njerëz duke gjuajtur me gurë dhe më pas duke ikur pas të shtënave me armë zjarri.

Në disa pamje tjera janë shfaqur protestuesit në Teheran, dhe disa gra që kanë hequr shamitë e kokës dhe kanë bërtitur “vdekje diktatorit” – shprehje e përdorur për liderin suprem, Ayatollah Ali Khamenei.

Amini, kurde etnike, e cila ka qenë nga qyteti perëndimor, Saqez në provincën e Kurdistanit, ka vdekur të premten në spital, pas tri ditëve në komë.

Ministria e Brendshme, ka thënë të shtunën se Amini duket se ka pasur “probleme shëndetësore në të kaluarën”.

Megjithatë, babai i viktimës u ka thënë mediave pro-reformuese të dielën se vajza ka qenë “e shëndetshme dhe pa probleme shëndetësore”.

Vdekja e vajzës ka rritur kritikat ndaj Policisë për moral në Iran, e cila së fundi ka nisur një fushatë kundër “veshjeve jo të përshtatshme”./REL

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat