Ushtria izraelite pengon dhjetëra sulme kibernetike nga Irani, një prej tyre shkaktoi rënien e alarmit të raketave në Jerusalem

Azia

Ushtria izraelite pengon dhjetëra sulme kibernetike nga Irani, një prej tyre shkaktoi rënien e alarmit të raketave në Jerusalem

Më: 22 shtator 2022 Në ora: 08:44
Foto ilustrim

Një oficer i lartë i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit deklaroi se ushtria ka penguar dhjetëra tentativa për sulme kibernetike iraniane, kryesisht në infrastrukturën civile izraelite, gjatë vitit të kaluar. Izraeli dhe Irani janë përfshirë prej vitesh në një luftë kibernetike kryesisht klandestine që herë pas here del në sipërfaqe.

Zyrtarët izraelitë akuzuan Iranin për përpjekje për të hakuar sistemin e ujit të Izraelit në vitin 2020, ndërsa Irani gjithashtu ka fajësuar Izraelin për sulme kibernetike ndaj infrastrukturës së vendit.

“Në vitin e kaluar, ushtria pengoi dhjetëra përpjekje iraniane për sulm kibernetik. Vitet e fundit, fërkimi midis Izraelit dhe armiqve të tij është intensifikuar”, tha oficeri, duke folur me gazetarët në kushte anonimiteti. Ushtria identifikoi një rritje prej rreth 70 për qind të sulmeve kibernetike iraniane kundër Izraelit vitin e kaluar. “Forcat e Mbrojtjes së Izraelit(IDF) dhe komuniteti i mbrojtjes kibernetike kanë zhvilluar aftësi për t’u mbrojtur kundër armikut”, shtoi oficeri i lartë.

Komuniteti i mbrojtjes kibernetike i Izraelit përfshin Drejtorinë Kombëtare Kibernetike, drejtorin e Ministrisë së Mbrojtjes për sigurinë e institucionit të mbrojtjes dhe njësi brenda agjencisë së sigurisë, Shin Bet, agjencisë së spiunazhit Mossad dhe IDF. IDF beson se një nga qëllimet kryesore të Iranit kur bëhet fjalë për sulmet kibernetike është të ngjall frikë në shoqërinë izraelite. Prandaj, Irani synon kryesisht vendet civile që nuk shkaktojnë domosdoshmërisht dëme në ushtri, por shkaktojnë panik në publik.

Përveç tentativës për sulm ndaj sistemeve ujore të Izraelit në vitin 2020, një sulm kibernetik i kohëve të fundit që mendohet se është kryer nga një grup iranian, shkaktoi që sirenat e rreme të raketave të bien në Jerusalem dhe Eilat. Vitin e kaluar, një spital në Izraelin qendror u vu nën një sulm të madh kibernetik dhe sistemet e tij mbetën të funksionuara për disa ditë derisa zyrtarë ushtarakë dhe ekspertë të tjerë ndihmuan në rivendosjen e të dhënave të tij.

IDF thotë se ka vlerësuar se Irani ka investuar burime të mëdha në zhvillimin e aftësive sulmuese kibernetike. Izraeli në përgjithësi mban një politikë të paqartësisë në lidhje me operacionet e tij kundër Iranit dhe nuk zbulon përgjegjësinë e tij për to.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat