Gjendet pas 17 ditësh një burrë që kishte humbur në male pas një tërmeti në Kinë

Azia

Gjendet pas 17 ditësh një burrë që kishte humbur në male pas një tërmeti në Kinë

Më: 22 shtator 2022 Në ora: 15:10
Foto ilustrim

Një burrë që kishte humbur në male për 17 ditë pas një tërmeti në Kinën jugperëndimore është shpëtuar.

Tërmeti me magnitudë 6.6 goditi provincën Sichuan më 5 shtator, duke vrarë 93 njerëz dhe duke lënduar më shumë se 400.

Gan Yu qëndroi prapa për të ndihmuar të tjerët në hidrocentralin ku ishte në detyrë, por më pas u e kishte problem të arratisej përmes terrenit të ashpër pasi kishte humbur syzet, raportojnë mediat lokale.

Ai u gjet i gjallë, por i lënduar nga një banor lokal të mërkurën.

Gan dhe kolegu i tij Luo Yong qëndruan prapa në hidrocentralin Wandong më 5 shtator për të dhënë ndihmën e parë kolegëve të lënduar dhe për të ndihmuar në parandalimin e përmbytjeve duke lëshuar ujë nga një digë.

Por Gan, i cili nuk sheh mirë dhe kishte humbur syzet nga tërmeti, e kishte vështirë të ecte në terren, raportoi Radioja Kombëtare e Kinës (CNR) në pronësi shtetërore.

Ekipet e shpëtimit po kërkonin zonën për të mbijetuar dhe dy burrat u përpoqën të sinjalizonin për ndihmë pa sukses.

“Ne i hoqëm rrobat, i lidhëm në degë pemësh dhe i tundëm përreth”, tha Luo për CNR.

Më në fund Luo shkoi të kërkonte ndihmë, duke e lënë Gan me një shtrat të improvizuar me myshk dhe gjethe bambuje dhe disa fruta të egra dhe kërcell bambuje për të ngrënë.

Luo u gjet më 8 shtator pasi përdori një zjarr për të tërhequr vëmendjen e shpëtimtarëve. Por në kohën kur streha e ish-shokut të tij u gjet tre ditë më vonë, Gan nuk ishte më atje.

Ekipet e shpëtimit zbuluan vetëm veshje të hedhura dhe besuan se ai mund të kishte vdekur nga hipotermia.

Këtë javë një fermer që jeton pranë uzinës iu bashkua kërkimit, duke përdorur njohuritë e tij lokale. Pas disa orësh ai dëgjoi të qarat e Gan dhe e gjeti atë nën pemë.

Ekipet e shpëtimit arritën më vonë në vendngjarje dhe e dërguan Gan në një spital, ku u trajtua për kocka të thyera. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat