Tajfuni Noru: Evakuime në Filipine ndërsa stuhia e fortë po afrohet

Azia

Tajfuni Noru: Evakuime në Filipine ndërsa stuhia e fortë po afrohet

Nga: A.SH Më: 25 shtator 2022 Në ora: 08:19
Zyrtarët përgatisin varka gome dhe jelek shpëtimi përpara se tajfuni Noru të arrijë në tokë

Autoritetet në Filipine kanë nisur evakuimin e njerëzve nga zonat bregdetare ndërsa një tajfun i madh po afrohet, përcjell Bota sot.

Tajfuni i kategorisë 3 Noru po udhëton me shpejtësi 195 km/h (120 mph) ndërsa shkon drejt Luzonit, ishullit kryesor të vendit, pas asaj që parashikuesit e quajtën një "intensifikim shpërthyes".

Stuhia mund të shkaktojë rrëshqitje dheu, përmbytje të shpejta dhe stuhi të rrezikshme, duke përfshirë kryeqytetin Manila.

Qeveritë lokale janë këshilluar të evakuojnë njerëzit në zonat me rrezik të lartë.

"Ne kërkojmë nga banorët që jetojnë në zona të rrezikshme që t'u përmbahen thirrjeve për evakuim sa herë që është e nevojshme," tha shefi i policisë kombëtare Gjeneral Rodolfo Azurin.

Shpejtësia e stuhisë u rrit me 90 km/h në 24 orë, dhe parashikuesi i motit Robb Gile i tha AFP se shpejtësia e saj e rritur ndërsa po shkonte drejt tokës ishte "e paprecedentë".

Në provincën Quezon, në lindje të Manilës, peshkatarët janë penguar të shkojnë në det dhe ka pasur raportime për disa zona që kanë mbetur pa energji elektrike.

Filipinet, një arkipelag me më shumë se 7000 ishuj në Oqeanin Paqësor, janë shumë të prekshme nga stuhitë.

Rreth 400 njerëz vdiqën kur tajfuni Rai goditi vendin në dhjetor 2021, me ekipet e shpëtimit që përshkruan skenat e "masakërimit të plotë".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat