E frikshme/ Tërmeti i fuqishëm shkund ishullin, tmerrohen banorët, ja sa ishte magnituda

Azia

E frikshme/ Tërmeti i fuqishëm shkund ishullin, tmerrohen banorët, ja sa ishte magnituda

Më: 19 nëntor 2022 Në ora: 09:08
Foto ilustrim

Një tërmet me magnitudë 6.9 goditi Indonezinë perëndimore dje, tha Shërbimi Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara.

Tërmeti goditi vendin pak pas orës 20:30 me orën lokale në një thellësi rreth 212 kilometra (132 milje) në jugperëndim të Bengkulu, tha USGS.

Sistemi i Paralajmërimit dhe Zbutjes së Tsunamit të Oqeanit Indian (IOTWMS) në Indi tha se tërmeti mund të jetë në gjendje të gjenerojë një cunami.

Ky i fundit mund te prek rajonin e Oqeanit Indian "bazuar në të dhënat historike dhe modelimin e cunamit".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat