Kim Jong Un u shfaq për herë të parë me vajzën e tij dhe pikërisht në një vend lëshimi raketash – por pse tani?

Azia

Kim Jong Un u shfaq për herë të parë me vajzën e tij dhe pikërisht në një vend lëshimi raketash – por pse tani?

Më: 21 nëntor 2022 Në ora: 09:11
Kim Jong Un

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, mbikëqyri një test të raketës më të re balistike ndërkontinentale të Phenianit.

Por çfarë bie në sy është fakti se kësaj radhe ai është shfaqur me atë që supozohet të jetë vajza e tij.

Sipas mediave të huaja, Kim mbikëqyri lëshimin të premten të raketës, për të cilën Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve (KCNA) tha se ishte Hwasong-17 – e quajtur “përbindëshi”.

Dhe lansimi i “sistemit të ri të madh strategjik të armëve” ishte i suksesshëm, pretendon KCNA.

KCNA tha se Kim mori pjesë në nisjen “së bashku me vajzën dhe gruan e tij të dashur” dhe imazhet e medias shtetërore treguan Kim i shoqëruar nga një vajzë e re me një xhaketë dhe këpucë të kuqe teksa ecte përpara raketës.

Media shtetërore e Koresë së Veriut nuk i ka përmendur kurrë fëmijët e Kim dhe ky ishte konfirmimi i parë zyrtar se ai kishte një vajzë, thanë ekspertët.

Ndërsa raporti i KCNA të shtunën nuk e përmendi emrin e vajzës.

Kim – nipi i liderit themelues Kim Il Sung dhe brezi i tretë i familjes që udhëheq vendin – u martua me gruan e tij Ri Sol Ju në vitin 2009, sipas agjencisë së spiunazhit të Koresë së Jugut.

Ajo lindi fëmijën e tyre të parë vitin tjetër, me fëmijët e dytë dhe të tretë të lindur në 2013 dhe 2017, ka thënë agjencia.

I vetmi konfirmim i mëparshëm i ekzistencës së fëmijëve kishte ardhur nga ish-ylli amerikan i basketbollit Dennis Rodman, i cili pretendoi se takoi një vajzë të vogël të Kim-it të quajtur Ju Ae gjatë një vizite në vitin 2013 në Korenë e Veriut.

Vajza e zbuluar në fotografi supozohet të jetë Ju Ae, e cila ka të ngjarë të jetë fëmija i dytë i Kim, tha Cheong Seong-chang i Qendrës për Studimet e Koresë së Veriut në Institutin Sejong në Korenë e Jugut.

Ndryshe, KCNA tha të shtunën se Kim tha se nëse Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të bëjnë kërcënime, Pheniani do të “reagojë me vendosmëri ndaj armëve bërthamore me armë bërthamore dhe ndaj konfrontimit total me konfrontim të gjithanshëm”.

Por pse do të zgjidhte Kim tani për të treguar një nga fëmijët e tij për herë të parë?

John Delury, një ekspert i Koresë së Veriut dhe profesor në Universitetin Yonsei në Korenë e Jugut, sugjeroi se mund të ketë qenë, për të “zbutur” imazhin e tij.

Paraqitja e vajzës së tij, tha ai, mund të kishte për qëllim të tregonte “Ai është një baba i mirë, që mbron familjen e tij, ashtu siç mbron kombin”.

Ndërsa disa analistë thanë se prezantimi i një prej fëmijëve të tij nga Kim mund të sinjalizojë diçka për një proces të mundshëm pasardhës, kjo mbetet një pyetje e hapur.

Shëndeti i Kim ka qenë objekt i thashethemeve për shkak të gjendjes së tij fizike dhe një sërë mungesash të profilit të lartë nga publiku.

Në vitin 2020, një mungesë trejavore shkaktoi spekulime se Kim mbipeshë po përballej me një problem serioz shëndetësor.

Kur më në fund u rishfaq, analistët vunë në dukje se kishte shenja se ai i ishte nënshtruar një procedure mjekësore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat