Letra bosh bëhet simbol i demonstratave të rralla në Kinë

Azia

Letra bosh bëhet simbol i demonstratave të rralla në Kinë

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 14:14
Foto ilustrim

Pra, shpesh një gjë bëhet simbol i një lëvizjeje të tërë proteste. Në Kinë, ajo gjë është një copë letre bosh.

Derisa muzgu ra në Shangai të dielën në mbrëmje, disa nga ata që u mblodhën në një vigjilje për të kujtuar viktimat e një zjarri që i katalizoi demonstratat erdhën duke shtrënguar fletët e letrës.

Në mënyrë të ngjashme, në kryeqytetin e Kinës, protestuesit erdhën “të armatosur” me copëza letre në një demonstratë në Universitetin prestigjioz Tsinghua të Pekinit, ku dikur ishte i pranishëm presidenti Xi Jinping.

Dhe në një video tjetër mahnitëse një grua e re mund të shihet duke ecur nëpër rrugët e Wuzhen – një qytet në provincën lindore Zhejiang – me zinxhirë rreth kyçeve të dorës dhe shirit ngjitës mbi gojën e saj. Në duart e saj kishte një fletë letre bosh të paprishur.

Trendi i ka rrënjët në demonstratat e vitit 2020 në Hong Kong, ku vendasit mbanin copa letre të zbrazëta për të protestuar kundër ligjeve të reja drakoniane të sigurisë kombëtare të qytetit.

Aktivistët mbanin letrat lart pasi autoritetet ndaluan parullat dhe frazat që lidhen me lëvizjen e protestës masive të vitit 2019 që pa zyrtarët të shtypnin dhunshëm demonstruesit.

Disa kanë argumentuar se gjesti nuk është vetëm një deklaratë për heshtjen e mospajtimit, por edhe një sfidë ndaj autoriteteve, si për të thënë “a do të më arrestoni që mbaja një tabelë që nuk thoshte asgjë?”

“Padyshim që nuk kishte asgjë në letër, por ne e dimë se çfarë ka atje”, tha një grua që iu bashkua protestave në Shangai.

Johnny, një demonstrues 26-vjeçar në Pekin, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se letrat boshe ishin bërë për të “përfaqësuar gjithçka që duam të themi, por nuk mund të themi”.

Kerry Allen, analisti i medieve kineze i BBC-së, vuri në dukje se zyrtarët e censurës kineze kanë tejkaluar presionin në platformat e medieve sociale të vendit.

“Dhjetëra miliona postime janë filtruar nga rezultatet e kërkimit”, tha ajo. “Fletë e bardhë” dhe “letër e bardhë” tani gjithashtu tregojnë vetëm rezultate të kursyera”.

Pastrimi i medieve sociale nga censura ka shkaktuar zemërim në internet, me një përdorues që shkruan se “nëse ke frikë nga një fletë e bardhë, je i dobët brenda”.

Ndërkohë, prodhuesi i letrës Shanghai M&G Stationary u detyrua të mohonte thashethemet se kishte hequr të gjithë letrën A4 nga raftet për arsye të sigurisë kombëtare. Zyrtarët e M&G thanë se prodhimi dhe funksionimi ishin të gjitha normale dhe se ata kishin njoftuar policinë për një dokument të falsifikuar që qarkullonte në internet, i cili kishte nisur thashethemet.

Por tabela bosh është bërë edhe një shufër për abuzim nga ata ende besnikë ndaj qeverisë qendrore dhe të zemëruar nga valët e protestës.

Një video, që mendohet të jetë filmuar të shtunën në Universitetin e Komunikimit të Kinës në qytetin lindor Nanjing, tregonte një burrë të paidentifikuar duke rrëmbyer me zemërim një copë letre të bardhë nga një protestues përpara se të largohej.

Në një video tjetër nga më vonë atë natë, dhjetëra studentë të tjerë u panë në kampus duke mbajtur copa letre të bardha, duke qëndruar në heshtje.

Demonstruesit, të penguar nga makina e censurës së Pekinit, janë kthyer gjithashtu në forma të tjera të komenteve antiqeveritare, duke përfshirë shprehje sarkastike të mbështetjes për politikat e ashpra të Kinës për COVID-in.

Në një rast, pasi zyrtarët urdhëruan dhjetëra protestues me fleta të bardha që të ndalonin nënshkrimin e sloganeve kundër bllokimit, ata u përgjigjën me thirrje sarkastike “më shumë bllokime” dhe “Dua të bëj një test COVID”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat