28 të vdekur nga një shpërthim në një xhami të Pakistanit

Azia

28 të vdekur nga një shpërthim në një xhami të Pakistanit

Më: 30 janar 2023 Në ora: 11:47
Pamje nga Pakistani

Të paktën 28 ​​persona kanë humbur jetën në një shpërthim në një xhami në qytetin pakistanez Peshaëar

Shpërthimi ndodhi kur xhamia ishte e mbushur me besimtarë dhe më shumë se 150 njerëz u plagosën.

Një pjesë e ndërtesës u shkatërrua dhe zyrtarët thonë se njerëzit janë varrosur nën rrënoja. Disa të tjerë po dërgohen në spitalet lokale.

Shkaku i shpërthimit është i paqartë. Kryeministri Shebaz Sharif e ka dënuar ashpër sulmin.

Në një deklaratë, Sharif tha se ata që qëndrojnë pas incidentit “nuk kanë asnjë lidhje me Islamin”.

Ai shtoi: “I gjithë kombi po qëndron i bashkuar kundër kërcënimit të terrorizmit”.

Shpërthimi ndodhi gjatë lutjeve të pasdites në qytetin veriperëndimor, pranë kufirit të vendit me Afganistanin.

Mohammad Asim, një zëdhënës i spitalit Lady Reading, tha se disa nga të plagosurit ishin në gjendje kritike.

“Është një situatë emergjente,” shtoi z. Asim.

Mediat lokale raportojnë se policia, ushtria dhe skuadrat e asgjësimit të bombave ndodhen në vendngjarje.

Në kryeqytet, Policia e Islamabadit lëshoi ​​një alarm të lartë sigurie dhe tha se siguria në të gjitha pikat hyrëse dhe dalëse në qytet ishte rritur.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat