LIVE: Pamje të reja/ Treshja e Hamasit futet në spital dhe ndodhin dy shpërthime - Hezbollahu thotë se ka shkatërruar bazën ushtarake izraelite

Azia

LIVE: Pamje të reja/ Treshja e Hamasit futet në spital dhe ndodhin dy shpërthime - Hezbollahu thotë se ka shkatërruar bazën ushtarake izraelite

Nga: Bota sot Më: 20 nëntor 2023 Në ora: 06:39 Përditësuar në ora: 17:25 më 20.11.2023
Pamje nga lufta Izrael - Hamas

Hezbollahu pretendon se ka shkatërruar bazën ushtarake izraelite në veri të vendit

Lëvizja libaneze Hezbollah ka njoftuar sot se ka vënë në shënjestër bazën “Biranit”, e cila është selia e “Divizionit 91” izraelit, duke e goditur me katër raketa Burkan të kalibrit të rëndë.

Grupi libanez tha se kjo u bë në solidaritet me popullin palestinez, dhe në mbështetje të rezistencës së tyre në mes të agresionit të vazhdueshëm izraelit.

Hezbollah njoftoi, në dy deklarata të ndara, se ka goditur me sukses të njëjtën bazë izraelite në dy operacione të veçanta me 4 raketa Burkan, brenda një intervali prej 20 minutash.

Pamjet e bazës u shfaqën edhe në rrjetet sociale pas sulmit të Hezbollahut. Vlen të theksohet se Hezbollahu përdori për herë të parë raketat Burkan më 4 nëntor.

Burkan është një raketë me rreze të shkurtër veprimi deri në 10 kilometra, dhe pesha e kokës varion nga 100 deri në 500 kilogramë.

Të nisura nga lansuesit e dizajnuar për predha mortajash, Hezbollah thuhet se i bleu këto raketa në mesin e viteve 2000. 

 

Treshja e Hamasit futet në spital dhe ndodhin dy shpërthime, publikohen pamjet e militantëve që kishin shënjestruar izraelitët

Manuel Fabian, raporteri i luftës i Times of Israel, ka publikuar në X (ish-Twitter) videon më të re të Hamasit.

Në video shihen tre pjesëtarë të armatosur të Hamasit, që vrapojnë në drejtim të spitalit “Rantis” në qytetin e Gazës.

Ata futen brenda dhe duket se vërejnë se atje gjendeshin pjesëtarët e IDF-së izraelite dhe fillojnë të ikin.

Fabian në postim pretendon se Hamasi i ka përshkruar treshen si “luftëtarë të torturave”, që është sipas izraelitëve një dëshmi se ata bartnin jelekë me lëndë shpërthyese.

Në video ndodhin dy shpërthim, ku e para është shkaktuar nga një raketë që e shkrepë Hamasi nga spitali.

Ndërkaq shkaku i shpërthimit të dytë sipas Fabianit mbetet i paqartë.

Në anën tjetër, ditë më parë IDF-ja kishte shfaqur disa jelekë me eksplozivë që i kishin gjetur në Rripin e Gazës. 

 

Raportohet se tre komandantë të Hamasit janë vrarë

Nga: A.M.

Tre komandantë të Hamasit janë vrarë, ndërsa operacionet tokësore vazhdojnë në Gaza, kanë pohuar Forcat Mbrojtëse të Izraelit.

Raportohet se avionët luftarakë të drejtuar nga IDF dhe Autoriteti i Sigurimeve të Izraelit shënjestruan militantët si dhe "infrastrukturën terroriste" në rajon, raporton Skynews, transmeton "Bota sot".

Trupat gjetën gjithashtu një "depo armësh", e cila u "godit" nga një avion IDF.

"Operacionet tokësore në Rripin e Gazës vazhdojnë; IDF dhe ISA vranë tre komandantë të kompanive të tjera të organizatës terroriste Hamas," tha ai.

"Trupat e IDF vazhdojnë të operojnë në Rripin e Gazës, duke drejtuar avionët për të goditur terroristët, infrastrukturën terroriste dhe duke gjetur armë dhe pajisje ushtarake."

Vështirësohet edhe më shumë jeta në Gaza për shkak të kushteve atmosferike

Nga: A.M.

Situata për njerëzit që jetojnë në strehimore në Gaza është bërë "e pajetueshme" për shkak të reshjeve të mëdha, tha një agjenci e OKB-së.

Pamjet që tregojnë një rrugë të zënë me njerëz që ecin nëpër pellgje uji u postuan në mediat sociale nga Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punët, raporton Skynews, transmeton "Bota sot",

"Situata në strehimore është e pajetueshme. Njerëzit nuk kanë mundësi," shkroi agjencia. "Njerëzimi duhet të mbizotërojë."

Agjencia tha se rreth 884,000 njerëz jetojnë në 154 strehimore në të gjithë enklavën, në një raport të situatës në fundjavë.

Gati 1.7 milionë njerëz janë zhvendosur në total që nga sulmi i Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor.

Luftime të ashpra shpërthejnë përreth një spitali tjetër në Gazë

Luftime të ashpra kanë shpërthyer të hënën përreth një spitali në veri të Gazës, ku mijëra pacientë dhe njerëz të zhvendosur janë duke u strehuar tash e disa javë.

Forcat izraelite janë përqendruar në spastrimin e objekteve mjekësore për të cilat thonë se po përdoren si mburojë nga luftëtarët e grupit radikal palestinez të shpallur organizatë terroriste nga Shtetet e Bashkuara, Hamas.

Përparimi i Ushtrisë së Izraelit në Spitalin Indonezian ndodhi vetëm një ditë pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) i evakuoi 31 foshnje nga Spitali Shifa në Qytetin e Gazës, i cili është më i madh i këtij vendi, ku ato ishin në mesin e 250 pacientëve të sëmurë dhe lënduar rëndë që kishin ngecur atje pak ditë pasi forcat izraelite u futën në oborrin e tij.

Gjendja e vështirë e spitaleve të Gazës është në qendër të një beteje të narrativëve për ndikimin brutal të luftës ndaj civilëve palestinezë, qindra prej të cilëve janë vrarë apo varrosur nën rrënoja prej se nisi lufta tashmë gjashtëjavëshe, e nxitur nga sulmi i Hamasit në qytetet jugore izraelite më 7 tetor.

Izraeli thotë se Hamasi i përdor civilët si mburoja njerëzore, ndërsa kritikët thonë se rrethimi dhe bombardimet e pareshtura izraelite të Gazës përbëjnë ndëshkim kolektiv për territorin e 2.3 milionë palestinezëve.

Marwan Abdallah, një punonjës shëndetësor në Spitalin Indonezian, tha se tanket izraelite mund të shihen nga dritaret e spitalit.

“Mund t’i shohësh ato duke lëvizur përreth dhe duke shtënë. Gratë dhe fëmijët janë të tmerruar. Ka zhurma të vazhdueshme të shpërthimeve dhe armëve të zjarrit”, tha ai.

Abdallah tha se dhjetëra njerëz u vranë dhe u plagosën si pasojë e sulmeve ajrore dhe granatimit gjatë natës. Ai tha se druhen se Izraeli do ta rrethojë spitalin dhe do t’i detyrojë të gjithë të evakuohen.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Ashra fal-Qidra, i cili ndodhet në jug të Gazës tani, tha se forcat izraelite e sulmuan spitalin, duke i vrarë 12 njerëz. Kjo nuk ka mundur të verifikohet menjëherë në mënyrë të pavarur.

Ai tha se 600 pacientë, 200 punonjës shëndetësorë dhe 2.000 të zhvendosur janë duke u strehuar në këtë spital.

Ushtria e Izraelit, e cila rrallëherë publikon lëvizjet e trupave të vet, nuk ka komentuar ende./REL

Vjen reagimi i Hamasit, pasi ushtria izraelite publikoi një video që tregon “një tunel poshtë spitalit Shifa në Gaza”

Nga: A.M.

Së fundi ushtria e Izraelit (IDF) publikoi disa pamje duke pretenduar se ishte një tunel i Hamasit nën kompleksin mjekësor - më i madhi i Gazës - i cili beson se do të çojë në një seli të Hamasit, raporton Sky news, transmeton "Bota sot"

Përfaqësuesi i Hamasit në Liban, Osama Hamdan, u përgjigj: "Ata pohuan se ky spital ishte një qendër komandimi, kontrolli, administrimi dhe dominimi, një çështje që është shumë më e madhe se thjesht një tunel. Ku është?

"Nuk ka asgjë të tillë. Jo sepse e kemi fshehur saktë, por sepse kjo është e vërteta për të cilën gënjen pushtuesi."

Ai vazhdoi: “Nëse pushtuesi gjen një vrimë këtu apo atje, hyn në një tunel këtu apo atje, kjo nuk do të thotë shumë.

"Ne nuk e mohojmë që tunelet shtrihen përgjatë rrugëve dhe rrugëve në Gaza për qindra kilometra. Ne kurrë nuk e kemi fshehur këtë."

Macron telefonon Netanyahun, kritikon numrin e madh të viktimave civile - kërkon armëpushim

Nga: A.M.

Presidenti i Francës kritikoi "numrin e madh" të viktimave civile në operacionin ushtarak të Izraelit gjatë një bisede telefonike me Benjamin Netanyahu.

Ndërsa, ai përsëriti "të drejtën e Izraelit për të mbrojtur veten", Emmanuel Macron i tha zotit Netanyahu se kishte "një nevojë absolute për të dalluar terroristët nga popullsia dhe për të ofruar mbrojtje efektive për civilët", sipas një përmbledhjeje të bisedës.

Macron, gjithashtu përmendi edhe "rëndësinë e vendosjes së një armëpushimi të menjëhershëm humanitar që çon në një armëpushim".

Nuk është hera e parë që presidenti francez bën komente të kësaj natyre, pasi i ka bërë thirrje Izraelit të ndalojë bombardimin e Gazës në fillim të këtij muaji dhe duke thënë se shpresonte që SHBA dhe Britania e Madhe do t'i bashkoheshin atij për të apeluar për një armëpushim.

Izraeli thotë se ka gjetur një tunel të fortifikuar, nën spitalin Al Shifa

Ushtria izraelite tha të dielën se kishte zbuluar një tunel të gjatë prej 55 metrash, 10 metra nën kompleksin e spitalit Al-Shifa të Gazës.

Izraeli thotë se tuneli ishte i pajisur me shkallë, një derë të blinduar dhe një të çarë që mund të përdoret nga snajperët për të bllokuar forcat izraelite që të hyjnë brenda.

Forcat mbrojtëse të Izraelit thonë gjithashtu se boshti i tunelit ishte në një pjesë të kompleksit spitalor ku javën e kaluar u gjet një automjet i mbushur me armë.

Ushtria izraelite njofton se ishte ende duke hulumtuar se deri ku arrin tuneli.

“Gjetjet vërtetojnë qartë se ndërtesa të shumta në kompleksin e spitalit përdoren nga Hamasi si mbulesë për infrastrukturën dhe aktivitetet terroriste”, thotë ushtria e Izraelit.

Ushtria izraelite është nën trysni për të mbështetur pohimet e saj se spitali Al-Shifa është përdorur psi bunker e qendër komanduese e Hamasit, grupit militant palestinez që Shtetet e Bashkuara e kanë shpallur si organizatë terroriste. Hamasi dhe personeli i spitalit i kanë mohuar akuzat.

Ndërkohë nga spitali Al-Shifa të dielën u evakuan mbi 30 foshnje të sapolindura.

Foshnjet e evakuara janë dërguar në një spital të drejtuar nga Emiratet e Bashkuara Arabe në qytetin kufitar egjiptian, Rafah

Një zëdhënës i ushtrisë izraelite konfirmoi se atyre iu është kërkuar të krijojnë një korridor për të mundësuar evakuimet nga Al-Shifa.

“Ne kemi krijuar një korridor që ata të dalin nga spitali dhe më pas të shkojnë drejt pjesës jugore të Rripit të Gazës”, thotë Peter Lerner, zëdhënës i ushtrisë izraelite.

Fati i të porsalindurve në Spitalin Al-Shifa kishte tërhequr vëmendjen globale pas publikimit të imazheve që tregonin mjekët që përpiqeshin t'i mbanin ata ngrohtë, pas një ndërprerjeje të energjisë elektrike që nxorri jashtë funksionit inkubatorë dhe pajisje të tjera mjekësore. Ushqimi, uji dhe furnizimet mjekësore mbaruan ndërsa forcat izraelite luftuan me militantët palestinezë afër spitalit.

Organizata Botërore e Shëndetësis njoftoi se rreth 2,500 persona të zhvendosur, pacientë dhe personel mjekësor janë larguar nga Al-Shifa të shtunën në mëngjes. OBSH njoftoi gjithashtu se 25 pjesëtarë të personelit mjekësor kanë mbetur në spital krahas pacientëve në gjendje të rëndë.

Izraeli ka thënë prej kohësh se grupi militant palestinez Hamas ka një qendër komandimi nën spitalin Al-Shifa.

“Forcat tona po vazhdojnë operacionin në spital me katër qëllime kryesore - e para është gjetja e pengjeve. E dyta, gjetja e armëve dhe qendra e komandës dhe kontrollit të Hamasit. E treta, kapja e terroristëve që ndodhen në zonën e spitalit dhe e katërta, përpjekja për të ekspozuar atë çka ndodhet nën spital dhe për ta shkatërruar atë”, thotë Daniel Hagari, zëdhënës i ushtrisë izraelite.

“Ne kemi bërë thirrje disa herë që të ketë komisione hetimore ndërkombëtare për të shqyrtuar këto akuza izraelite në lidhje me përdorimin e shkollave dhe spitaleve për përdorime ushtarake siç pretendojnë ata, por fatkeqësisht nuk kemi parë asnjë lëvizje në këtë drejtim dhe tani kërkojmë gjithashtu që të ketë një komision ndërkombëtar hetimor për të hetuar këto krime të kryera kundër civilëve”, tha të dielën kryeministri i Katarit, Al Thani në Doha gjatë një konference të përbashkët me shefin e BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell.

Trupat izraelite që janë vendosur në spital dhe kanë bastisur terrenin e tij për ditë të tëra thonë se kanë gjetur armë dhe pajisje të tjera ushtarake si dhe kanë ofruar pamje filmike të asaj që thonë se është hyrja e një tuneli./VOA

Zyrtari i Shtëpisë së Bardhë: Marrëveshja e pengjeve mund të jetë më afër se kurrë

Nga: A.M.

Zëvendës-këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jon Finer tha se një marrëveshje midis Izraelit dhe Hamasit mund të lirojë "në mënyrë të konsiderueshme më shumë se 12" pengje dhe ka të ngjarë të përfshijë një pauzë të zgjatur në luftime, duke lejuar shpërndarjen e ndihmave humanitare.

"Ajo që mund të them në këtë pikë është se disa nga fushat e pazgjidhura të mosmarrëveshjeve, në një negociatë shumë të ndërlikuar, shumë të ndjeshme, janë ngushtuar," tha zoti Finer për Meet the Press të NBC, transmeton "Bota sot".

"Unë besoj se jemi më afër se sa kemi qenë në një kohë të gjatë, ndoshta më afër se sa kemi qenë që nga fillimi i këtij procesi, për të arritur këtë marrëveshje," shtoi ai.

Komentet e tij u bënë disi jehonë atyre të bëra nga ndërmjetësi i Katarit se vetëm detajet "shumë të vogla" mbetën për t'u rënë dakord, dhe ato të ambasadorit izraelit në SHBA Michael Herzog, i cili tha se Izraeli shpresonte se pengjet mund të liroheshin "në ditët në vijim".

Por Z. Finer paralajmëroi: "Asgjë nuk është rënë dakord derisa gjithçka të arrihet. Negociatat e ndjeshme si kjo mund të dështojnë në minutën e fundit."

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat