LIVE: Luftë e ashpër në Gaza, Izraeli ‘godet’ Hamasin

Azia

LIVE: Luftë e ashpër në Gaza, Izraeli ‘godet’ Hamasin

Nga: Bota sot Më: 15 shkurt 2024 Në ora: 06:42 Përditësuar në ora: 19:57 më 15.02.2024
Foto nga vendi i ngjarjes

Lufta në Gaza, Irlanda akuzon Izraelin se ka nisur ‘fushatë dezinformuese’ kundër UNRWA

Ministri i Jashtëm i Irlandës ka akuzuar Izraelin se ka nisur një “fushatë dezinformuese” kundër agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë, UNRWA.

Duke u zotuar për 17 milion paund në mbështetje, Micheal Martin u kërkoi vendeve të tjera të anulojnë pezullimet e tyre të financimit. Agjencia e ndihmës, e cila ofron kujdes shëndetësor dhe arsim në Gaza, po përballet me një të ardhme të pasigurt pasi Izraeli pretendoi se 12 nga stafi i tij ishin përfshirë në sulmin e 7 tetorit.

“Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëroi Izraelin të mundësojë ofrimin e shërbimeve bazë të nevojshme urgjentisht në ndihmën humanitare për të trajtuar kushtet e pafavorshme të jetës me të cilat përballen palestinezët në Rripin e Gazës. Në vend të kësaj, Izraeli ka nisur një fushatë dezinformimi kundër UNRWA-s.

Ndihma e mjaftueshme nuk po arrin ende civilët në Gaza dhe kjo është shumë e papranueshme.”, u shpreh ministri i Jashtëm i Irlandës.

Hezbollah: Izraeli do të mbajë përgjegjësi për viktimat civile

Izraeli do të mbajë përgjegjësi pasi goditi Libanin jugor, duke vrarë 11 civilë, 9 prej të cilëve fëmijë, paralajmëroi sot zyrtari i lartë i Hezbollahut dhe ligjvënësi Hassan Fadlallah.

“Armiku do të paguajë çmimin për këto krime,” tha Fadlallah.

Ditën e djeshme disa anëtarë të organizatës libaneze u vranë gjithashtu. Izraeli njoftoi ditën e djeshme se iu përgjigj një sulmi me raketa ndërkufitare nga Libani që vrau një nga ushtarët e tij dhe plagosi tetë të tjerë në qytetin Safed, që ndodhet rreth 15 kilometra nga kufiri libanez.

Hezbollahu nuk mori përgjegjësinë për sulmin.

Siç tha Fadlallah, Hezbollahu ka një “të drejtë legjitime për të mbrojtur qytetarët e saj dhe nuk do të hezitojë të bëjë atë që është e nevojshme për t’i mbrojtur ata”, ndërsa këmbëngul se Izraeli duhet të ndalojë luftën në Gaza.

Kryeministri libanez Najib Mikati i kërkoi gjithashtu ministrit të Jashtëm Abdullah Bou Habib që të paraqesë një note protestë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për sulmet e djeshme.

Ushtria izraelite njoftoi sot se avionët luftarakë izraelitë goditën dhjetëra objektiva të Hezbollahut në rajonin Wadi Saluki të Libanit jugor dhe infrastrukturën e organizatës në rajonin Labuneh, ndërsa gjatë natës një strukturë ushtarake të organizatës në Taibeh.

Konflikti i armatosur në Liban, Izraeli eliminon komandantin e lartë të Hezbollahut

Komandanti i lartë i Hezbollahut, Ali Muhammad Aldbas, është vrarë nga një sulm i Izarelit në Liban.

Lajmi konfirmohet nga IDF shkruan Sky Neëw, ndërsa bëhet e ditur se është varë edhe zëvendësi i tij, Ibrahim Issa.

“Aldbas ishte ndër ata që drejtuan sulmin terrorist në kryqëzimin Megiddo në Izrael në mars 2023. Ai udhëhoqi, planifikoi dhe kreu aktivitete terroriste ndaj shtetit të Izraelit, veçanërisht gjatë kësaj lufte.

Sot, avionët luftarakë të IDF-së goditën një strukturë ushtarake të Hezbollahut në zonën e Blida dhe një strukturë shtesë ushtarake të Hezbollahut në zonën e Maroun al-Ras”, thuhet në deklaratën e IDF-së.

Lufta në Gaza, forcat izraelite shkatërrojnë ambulanca dhe maternitete

Forcat izraelite kanë shkatërruar dy ambulanca brenda kompleksit spitalor Nasser në Khan Younis, sipas Ashraf al-Qudra, zëdhënësi i ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamasi në Gaza.

Në një deklaratë për mediat, ai tha se trupat izraelite sulmuan më herët një maternitet.

Mirëpo, forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) pretendojnë se luftëtarët e Hamasit ishin fshehur brenda dhe se trupat e pengjeve izraelitë mund të jenë gjithashtu aty. Ky pretendim i Izraelit është hedhur poshtë nga Hamasi.

Zëdhënësi i IDF, Daniel Hagari tha se forcat po synonin të arrinin luftëtarët e Hamasit brenda, “përfshirë ata të dyshuar për përfshirje në masakrën e 7 tetorit”.

Zakharova: Rusia ‘e alarmuar’ nga planet izraelite për të zgjeruar operacionin ushtarak në Rafah

Rusia është “jashtëzakonisht e alarmuar nga deklaratat izraelite për zgjerimin e planifikuar të operacionit të saj ushtarak në qytetin Rafah, në jug të Rripit të Gazës, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova.

Zbatimi i këtij “skenari të rrezikshëm” do të çojë në “një shkallë katastrofike të fatkeqësisë humanitare”, tha Zakharova në një konferencë për shtyp në Moskë.

Zëdhënësja theksoi se më shumë se një milion banorë të Rripit të Gazës që ikën në Rafah duke kërkuar strehim nga luftimet, do të kapen në epiqendrën e armiqësive.

“Është e nevojshme të bëjmë gjithçka që është e mundur për të parandaluar një zhvillim të tillë të ngjarjeve dhe detyra jonë e përbashkët është të ndalojmë sa më shpejt gjakderdhjen dhe të sigurojmë kushte për krijimin e kanaleve të qëndrueshme të ndihmës humanitare për popullatën e enklavës”, theksoi ajo.

Zakharova vuri në dukje se pas tejkalimit të fazës akute të krizës, është e nevojshme të rifillohet dialogu politik midis palestinezëve dhe izraelitëve, pa të cilin paqja e qëndrueshme në rajon është e pamundur.

“Rezultati i një procesi të tillë negocimi duhet të jetë krijimi i një shteti të pavarur palestinez brenda kufijve të vitit 1967 me Jerusalemin Lindor si kryeqytet.  Ngjarjet tragjike që ndodhin në rajon tregojnë se nuk ka alternativë të arsyeshme ndaj kësaj qasjeje”, tha ajo.

Që nga inkursioni ndërkufitar i grupit palestinez Hamas më 7 tetor, ofensiva izraelite në Gaza ka vrarë më shumë se 28,500 njerëz dhe ka shkaktuar shkatërrim masiv dhe mungesë të gjërave të nevojshme.

Lufta izraelite në Gaza ka shtyrë 85% të popullsisë së territorit në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa pjesa më e madhe e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila në një vendim të përkohshëm në janar urdhëroi Tel Aviv-in të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

Duke komentuar rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të 8 shkurtit, Zakharova tha se Moska po “po ndjek nga afër” zhvillimet.

Sipas informacioneve nga vëzhguesit rusë që ishin të pranishëm atje, zgjedhjet u zhvilluan, autoritetet arritën të sigurojnë vullnetin e lirë të qytetarëve të tyre pavarësisht kërcënimeve terroriste, pavarësisht situatës shumë të vështirë të brendshme politike”, tha ajo.

Rusia pret me padurim formimin e hershëm të qeverisë së vendit, bazuar në rezultatet e shpallura të votimit, për punë të mëtejshme të përbashkëta për forcimin e marrëdhënieve dypalëshe, tha ajo.

Zgjedhjet vendimtare kthyen një parlament të varur, me asnjë parti që nuk siguroi një shumicë të thjeshtë në dhomën e ulët për të formuar qeverinë. Prandaj, qeveria e re duhet të krijohet përmes negociatave për një koalicion.

Udhëheqësit e Australisë, Kanadasë dhe Zelandës së Re paralajmërojnë Izraelin kundër sulmit "katastrofik" në Rafah

Nga: A.Sh

Planet e Izraelit për të nisur një ofensivë tokësore në qytetin jugor të Gazës, Rafah, do të ishin "katastrofike", paralajmëruan kryeministrat e Australisë, Kanadasë dhe Zelandës së Re në një deklaratë të përbashkët të enjten.

“Ne jemi shumë të shqetësuar nga indikacionet se Izraeli po planifikon një ofensivë tokësore në Rafah”, thuhet në deklaratë, duke shtuar se çdo veprim ushtarak në një zonë ku strehohen gati 1.5 milionë palestinezë “do të ishte katastrofik”.

Udhëheqësit botërorë i bënë thirrje Izraelit që t'i kushtojë vëmendje "konsensusit ndërkombëtar në rritje" dhe të mos "të ndjekë këtë rrugë", pasi "thjesht nuk ka askund tjetër ku civilët të shkojnë".

Ata cituan Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, e cila urdhëroi Izraelin të sigurojë shpërndarjen e ndihmës thelbësore humanitare dhe mbrojtjen e civilëve në Gaza.

“Një armëpushim i menjëhershëm humanitar është i nevojshëm urgjentisht”, thuhet në deklaratë.

Grupi shtoi se "çdo armëpushim nuk mund të jetë i njëanshëm" dhe përsëriti thirrjet për lirimin e të gjithë pengjeve izraelitë.

Forcat izraelite vranë të burgosurin me pranga, ishte dërguar për të evakuuar Spitalin Nasser

Nga: A.Sh

Forcat izraelite qëlluan dhe vranë një të burgosur me pranga pasi e dërguan për të evakuuar spitalin Nasser në Khan Younis të Gazës, tha Ahmed Moghrabi, kreu i kirurgjisë plastike në Spitalin Nasser.

Ata dërguan një peng me duar pranga në spital duke na thënë se duhet të evakuoheshim. Ata hapën zjarr dhe vranë gjithashtu pengun”, tha Moghrabi në një video të postuar në rrjetet sociale.

Mohammed El Helou, një gazetar palestinez në spital, tha për Intercept se i riu i prangosur u dërgua për t'u thënë njerëzve që "të dilnin nga spitali sepse do ta hedhin në erë".

Ministria e Shëndetësisë në Gaza raportoi se snajperët izraelitë vranë tre persona në spitalin Nasser të martën, në të njëjtën ditë që u vra i riu që u dërgua për të evakuuar spitalin.

Qindra personel mjekësor dhe pacientë që nuk mund të lëvizin janë ende të bllokuar brenda spitalit me Mjekët pa Kufij (MSF) duke thënë se njerëzit kishin frikë të evakuonin spitalin pas raportimeve të njerëzve që u qëlluan jashtë.

OKB: Njerëzit që largohen nga Rafah po shkojnë drejt kampit të refugjatëve Deir el-Balah dhe Nuseirat

Nga: A.Sh

Njerëzit po largohen nga Rafah për shkak të sulmeve ajrore, një pushtimi tokësor të kërcënuar izraelit, por edhe sepse ata po luftojnë për të mbijetuar në qytetin e mbipopulluar në Gazën jugore, sipas përditësimit të fundit nga agjencia humanitare e OKB-së (OCHA).

Njerëzit që largohen nga Rafah po lëvizin drejt vendeve duke përfshirë Deir el-Balah dhe kampin e refugjatëve Nuseirat, shtoi OCHA.

Më parë, Tareq Abu Azzoum i Al Jazeera, i cili ndodhet në Rafah, tha se sulmet ajrore në kampin e refugjatëve Nuseirat dhe Deir el-Balah treguan se njerëzit janë ende në rrezik pasi u larguan nga Rafah.

“Ne duhet të kuptojmë qartë se këto janë zona ku palestinezët kanë ikur kohët e fundit pasi ata po përpiqen të largohen nga një inkursion i mundshëm ushtarak në Rafah, ku avionët izraelitë vazhdojnë të godasin qytetin,” tha Abu Azzoum.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat