Zyrtari izraelit sinjalizon përparim në bisedimet e armëpushimit në Gaza: Mund të arrihet një marrëveshje

Azia

Zyrtari izraelit sinjalizon përparim në bisedimet e armëpushimit në Gaza: Mund të arrihet një marrëveshje

Më: 25 shkurt 2024 Në ora: 10:24
Foto ilustrim

Një zyrtar izraelit tha se bisedimet e mbajtura në Paris për një armëpushim në konfliktin Izrael-Hamas ishin produktive dhe mund të arrihet një marrëveshje për të ndalur luftën.

Delegacioni izraelit, i kryesuar nga shefi i agjencisë së inteligjencës Mossad, David Barnea, shefi i sigurisë së brendshme të Shin Bet, Ronen Bar dhe zyrtarë të ushtrisë, u kthye herët në mëngjes të shtunën.

Nëse arrihet marrëveshja, 40 pengje izraelite dhe qindra pengje palestinezë do të lirohen me një armëpushim gjashtë-javor midis dy palëve. Gjatë armëpushimit, forcat izraelite do të rivendoseshin në Rripin e Gazës.

Një tjetër zyrtar izraelit tha se kabineti i luftës i Izraelit vendosi të shtunën që një delegacion do të niset javën e ardhshme në kryeqytetin e Katarit Doha për të vazhduar bisedimet mbi një marrëveshje armëpushimi në Gaza, pasi është i mandatuar për të diskutuar detajet e çështjeve humanitare në marrëveshje.

Raundi i fundit i negociatave të armëpushimit për Rripin e Gazës u mbajt të premten në Paris. Përfaqësues nga Katari, Egjipti dhe Shtetet e Bashkuara negociuan me një delegacion izraelit, por Hamasi nuk mori pjesë në negociata.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat