Manjatja e Vietnamit dënohet me vdekje për një rast mashtrimi prej 12 miliardë dollarësh

Azia

Manjatja e Vietnamit dënohet me vdekje për një rast mashtrimi prej 12 miliardë dollarësh

Më: 11 prill 2024 Në ora: 12:39
Manjatja e Vietnamit Truong My Lan. Foto: Reuters

Një gjykatë në Vietnam dënoi të enjten me vdekje manjaten e pasurive të paluajtshme Truong My Lan për rolin e saj në një rast mashtrimi financiar prej 12.46 miliardë dollarësh, më i madhi në histori në vend, njoftoi media shtetërore.

Lan, kryetarja e zhvilluesit të pasurive të paluajtshme Van Thinh Phat Holdings Group, u shpall fajtore për përvetësim, ryshfet dhe shkelje të rregullave bankare në fund të një gjyqi në qendrën e biznesit të Vietnamit, Ho Chi Minh City, thanë mediat shtetërore.

Gjyqi, i cili filloi më 5 mars dhe përfundoi më herët se sa ishte planifikuar, erdhi si pjesë e një fushate kundër korrupsionit që lideri i Partisë Komuniste në pushtet, Nguyen Phu Trong, është zotuar prej vitesh ta zhdukë, megjithëse me pak rezultate të prekshme.

Goditja, e quajtur “furra e ndezur”, ka parë qindra zyrtarë të lartë shtetërorë dhe drejtues biznesi të profilit të lartë të ndjekur penalisht ose të detyruar të japin dorëheqjen.

Në një moment të vitit 2022, aksionet vietnameze pësuan një zhdukje prej 40 miliardë dollarësh, hapet një skedë e re pas një serie arrestimesh të mëdha korporative, duke tronditur besimin e investitorëve në një moment delikat për ekonominë me rritje të shpejtë, raporton Reuters.

Avokatët e Lan nuk ishin menjëherë të disponueshëm për koment.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat