Gallant: Izraeli planifikon të përmbytë Gazën me ndihma

Azia

Gallant: Izraeli planifikon të përmbytë Gazën me ndihma

Më: 11 prill 2024 Në ora: 13:26
Yoav Gallant

Izraeli planifikon të “përmbytë Gazën me ndihma”, tha ministri izraelit i Mbrojtjes, Yoav Gallant, duke përshkruar atë që ai e quajti një fazë të re të ndihmës humanitare për enklavën.

Presioni i ShBA-së ndaj Izraelit luajti një rol në vendimin e Izraelit për të filluar rritjen e hyrjes së ndihmave humanitare në Gaza, u tha ai gazetarëve, duke thënë se strukturat mbrojtëse të Izraelit “e merr Shtetet e Bashkuara shumë seriozisht”.

“Ne planifikojmë të përmbytim Gazën me ndihma dhe presim të arrijmë 500 kamionë në ditë,” tha Gallant.

“Vizita ime e fundit në Shtetet e Bashkuara ishte thelbësore në përcaktimin e hapave të ardhshëm dhe pasqyrimin e lidhjes midis qëllimeve tona operacionale dhe përpjekjeve humanitare”, shkruan CNN.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat