Misioni i Iranit në OKB tregon arsyen e sulmit ndaj Izraelit

Azia

Misioni i Iranit në OKB tregon arsyen e sulmit ndaj Izraelit

Më: 14 prill 2024 Në ora: 00:49
Foto ilustrim

Irani thotë se sulmi i tij ndaj Izraelit është një përgjigje ndaj sulmit të Izraelit ndaj konsullatës iraniane në Damask dhe "çështja mund të konsiderohet e përfunduar".

Misioni i Përhershëm i Iranit në Kombet e Bashkuara në Nju Jork tha se sulmi herët të së dielës ishte një përgjigje ndaj "agresionit izraelit kundër objekteve tona diplomatike në Damask".

Izraeli në fillim të këtij muaji goditi një ndërtesë iraniane në kryeqytetin sirian Damask, me një zëdhënës ushtarak duke thënë se Izraeli besonte se ndërtesa iraniane e goditur në sulm ishte një "ndërtesë ushtarake".

Misioni iranian tha se çështja "u konsiderua e përfunduar".

"Sidoqoftë, nëse regjimi izraelit bën një gabim tjetër, përgjigja e Iranit do të jetë dukshëm më e ashpër. Është një konflikt midis Iranit dhe regjimit mashtrues izraelit, nga i cili SHBA duhet të rri larg," shkroi Misioni i Përhershëm i Iranit në deklaratën e tij në X.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat