Jemeni rrëzon dronin spiun amerikan të avancuar prej 30 milionë dollarësh

Azia

Jemeni rrëzon dronin spiun amerikan të avancuar prej 30 milionë dollarësh

Më: 18 maj 2024 Në ora: 06:02
Foto ilustrim

Ushtria e Jemenit njoftoi se ka rrëzuar një dron spiun amerikan nga “një raketë e prodhuar në vend” në provincën e Ma’rib, mes tensioneve të përshkallëzuara në rajon lidhur me luftën gjenocidale të Izraelit të mbështetur nga SHBA në Rripin e Gazës.

Në një deklaratë të lëshuar të premten dhe të transmetuar nga agjencia e lajmeve e Jemenit SABA, forcat e armatosura të Jemenit njoftuan se mbrojtja ajrore e vendit rrëzoi dronin MQ-9 duke përdorur një raketë tokë-ajër, raportoi Press TV.

Sipas deklaratës, droni “po kryente akte armiqësore në hapësirën ajrore të Ma’rib”. Deklarata theksoi se forcat e armatosura të vendit janë plotësisht të përgatitura për të penguar të gjitha komplotet e armiqve.

Ushtria jemenase tha se ishte avioni i katërt, i vlerësuar me vlerë 30 milionë dollarë, i rrëzuar si pjesë e operacioneve të saj kundër Izraelit për luftën e tij gjenocidale në Gaza.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat