Numri i të vdekurve palestinezë në Gaza rritet në 35,303

Azia

Numri i të vdekurve palestinezë në Gaza rritet në 35,303

Më: 18 maj 2024 Në ora: 06:11
Gaza

Numri i të vdekurve palestinezë nga sulmet e vazhdueshme izraelite në Rripin e Gazës është rritur në 35,303, thanë autoritetet shëndetësore në enklavën palestineze në një deklaratë për shtyp.

Gjatë 24 orëve të fundit, ushtria izraelite vrau 31 palestinezë dhe plagosi 56 të tjerë, duke e çuar numrin total të të vdekurve në 35,303 dhe të plagosur në 79,261 që nga shpërthimi i konfliktit palestinezo-izraelit tetorin e kaluar.

Deklarata vuri në dukje se disa viktima mbetën nën rrënoja mes bombardimeve të rënda dhe mungesës së ekuipazheve të shpëtimit.

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punën për Refugjatët Palestinë në Lindjen e Afërt (UNRWA) tha në një postim në llogarinë e saj X se mbi 630,000 njerëz janë detyruar të largohen nga Rafah që kur ushtria izraelite filloi ofensivën e saj në qytet më 6 maj.

“Shumë kanë kërkuar strehim në Deir al-Balah, i cili tani është i mbipopulluar në mënyrë të padurueshme me kushte të rënda,” tha UNRWA.

Izraeli nisi një ofensivë në shkallë të gjerë kundër Hamasit në Rripin e Gazës për t’u hakmarrë kundër një sulmi të Hamasit përmes kufirit jugor izraelit më 7 tetor 2023, gjatë së cilës u vranë rreth 1200 njerëz dhe rreth 250 u morën peng.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat